01.05.2020 18:36


Češi v létě za hranice vyjet nechtějí, majitelé kempů hlásí zvýšený zájem turistů

Autor: Anita Hofmannová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zavřené hranice komplikují plány na výlety značnému počtu turistů. Zahraniční dovolené se s okamžitou platností kvůli koronaviru zrušily a nikdo přesně neví, kdy se možnost cestování bez obav z nákazy rozvolní. Majitelé českých kempovacích zařízení díky tomu zaznamenávají nárůst poptávky.

Letošní dovolená bude v Česku. V kempu. Autor: Anita Hofmannová

Česko – Letošní letní prázdniny bezpochyby poznamená koronavirová situace. Vzhledem k uzavření hranic se dovolené tento rok uskuteční převážně na území Česka. Díky tomu se tak dá očekávat zvýšený zájem o tuzemské kempy, tábořiště a další ubytovací zařízení.

Autokemp Olšovec v Jedovnicích poskytuje každoročně ubytování pro školy v přírodě a firemní akce, zejména od dubna do června a v září. Letos však kvůli protivirovým opatřením žádné jarní akce nebyly. Každoročně se poptávka po ubytování tady navyšuje o deset procent a nyní zájem ze strany návštěvníků ještě stoupnul. „Na letní měsíce pozoruji zvyšující se poptávku, což platilo až do prohlášení vlády o otevření hranic. Těžko odhadnout, zda to bude pokračovat i nadále, když jsou hranice pro určité případy otevřeny. Ale dokud lidé mysleli, že se letos do zahraničí nedostanou, požadovali zejména ubytování v chatách, a to jak dřevěných, tak zděných,“ říká k nezvyklé situaci vedoucí autokempu Aleš Pokorný. 

Ačkoliv se mluví o otevření cest na Slovensko nebo do Chorvatska bez nutnosti kontrol, Češi sází na jistotu a dovolenou plánují na domácí půdě. „V prázdninových měsících, i přes nedávné otevření hranic, očekáváme plnou obsazenost. Stejně tak plánujeme provozovat všechny aktivity v plném režimu. Snad se to podaří a dosavadní výpadek v tržbách, který činí cca třicet procent, v letních měsících nebude pokračovat,“ dodává Pokorný.

Nejen oficiální placené kempy a ubytovací zařízení získávají na popularitě. V posledních letech se stalo trendem pořízení karavanu nebo kempování takzvaně na divoko, kdy turisté přijedou na odlehlé místo v přírodě a tam si rozdělají stan. I na méně turisticky známých místech se ale začínají koncentrovat výletníci toužící po soukromí a pro tyto účely vznikla internetová stránka BezKempu.cz. Lidé si zde mohou vybrat libovolný pozemek přímo od soukromníka a stanovat tak v ústraní. „Náš projekt BezKempu je stále oblíbenější, nezávisle na aktuálním koronavirovém šílenství. Je to hlavně proto, že se výrazně odlišujeme pojetím, vnímáním toho, jak trávit čas v přírodě. Oproti kempům, kde je mnohdy hlava na hlavě a díky tomu často i ne úplně ideální hygienické podmínky, BezKempu nabízí více soukromí a klidu,“ popisuje výhodu divokého kempování jeden ze zakladatelů BezKempu.cz Michal Strnad. 

Právě i kvůli domnělému klidu a soukromí lidé často volí odlehlá tábořiště, kde nehrozí, že by se od někoho mohli nakazit. „Většinou jste na jednom pozemku sami, maximálně s dalšími třeba pěti BezKempaři, to záleží na velikosti pozemku. Věříme, že tahle myšlenka má velkou hodnotu a v době koronaviru o to více,“ vysvětluje účel svého projektu Strnad.

Koncem dubna vydala vláda prohlášení o otevření hranic, a to i v případě dovolených. Po návratu do Česka se však člověk musí prokázat negativním testem na koronavirus nebo zůstat dva týdny v karanténě. 

Klíčová slova: kempy, tábořiště, dovolená v česku, zavřené hranice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.