06.05.2017 08:36


Češi stále dávají přednost cédéčkům před gramodeskami. Zájem o vinyly však neustále roste

Autor: Michaela Kolková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Gramofonové desky se v posledních letech opět vrací na trh. Přestože technologický pokrok umožňuje lidem získat lepší kvalitu zvuku v menším provedení, o vinyly je stále zájem mezi všemi generacemi. Klasická cédéčka jsou však u Čechů pořád na prvním místě. S přibývajícím počtem bazarů a prodejen vinylů se to však může změnit. Nejžádanější jsou desky zahraničních rockových kapel, pozadu však nezůstává ani česká hudba.

O gramofonové desky je v posledních letech stále větší zájem. Foto: Michaela Kolková

Brno – Černý plochý kotouč s dírou uprostřed, který dokáže přehrát nejen nestárnoucí klasiky, ale také novodobou hudbu. O gramofonové desky, vinyly či elpíčka je v posledních letech znova zájem. Přestože se mohlo zdát, že vinyly s příchodem digitální hudby zemřely, najdeme dnes v mnoha městech bazary plné starých desek a stejně tak i prodejny s deskami zcela novými. Na gramofonových deskách vychází opětovná vydání starších alb ve vylepšené zvukové kvalitě, ale také alba současných populárních interpretů. V Česku se však větší oblibě než gramodesky těší stále cédéčka.

„Gramofonových desek se u nás vyrábí od jednoho alba okolo tří set až pěti set kusů, což je úspěch. Ale například alba Bílé Vánoce od zpěvačky Lucie Bílé se prodalo přes devadesát tisíc cédéček. Desky jsou vnímány stále jako exkluzivita. Co se ale týká množství, cédéčka dominují,“ uvedl mluvčí českého vydavatelství Supraphon Vladan Drvota.

Zkušenost majitelů bazarů s gramodeskami je ale jiná. O desky z druhé ruky zájem roste, stejně jako počet nových prodejen, v nichž mohou zájemci svá oblíbená alba na vinylu sehnat. V Brně svou prodejnu desek nedávno otevřel i Roman Zelenák. „Doba strašně letí, vše se mění, technologie přináší stále nové výstřelky. Nakonec se ale vždy vrátíme k věcem trvalým, jako jsou právě desky. Je to skoro jako náboženství,“ vysvětlil majitel obchodu Stereo – Vinyl Culture Shop. Podle něj mají o desky zájem nejen pamětníci a sběratelé, ale stále častěji i mladší generace.

Na tom, že se o gramodesky zajímá čím dál více mladých lidí, se shoduje více prodejců. „Dříve k nám chodili spíše zákazníci odrostlí na elpíčkách, dnes už u nás vinyly kupují i studenti. Je to tak padesát na padesát. Když si ale student koupí na vinylu Franka Zappu, Jethro Tull anebo jinou klasiku ze sedmdesátek, tak nám to udělá radost,“ řekl Aleš Machů z brněnského bazaru desek Black Vinyl Bazar. S návratem gramofonů a placatých nosičů se do bazarů vydávají i ti, kteří se své sbírky před lety zbavili, nebo ti, kteří chtějí do světa opravdově znějící hudby vtáhnout také své děti.

„K deskám mě přivedl můj otec. Skrze mne si tak plní dětský sen, protože on sám si gramofon nikdy nemohl dovolit. Před několika lety jsem ho dostal k Vánocům a úplně mě to okouzlilo,“ popsal svou cestu k vinylům student Darius Černák.

I když je k přehrání gramofonové desky potřeba speciální vybavení a cena hraného elpíčka se může pohybovat v rozpětí od tří set korun do pětistovky a výš, lidé je chtějí. Podle slov prodejců je to především díky zvuku, který je oproti ostatním nosičům daleko kvalitnější. „Vinyl hraje jinak než cédéčko. Za mne líp, ale mnoho lidí tvrdí opak a stojí za zvukem digitálních nosičů. Občas si pustím opravdu starou jazzovou desku. Když zesílím hlasitost, tak mám pocit, že muzikanti sedí přímo za mnou. Až tak živě některé staré desky hrají,“ dodal Machů. Pro interprety mohou být gramodesky výhodnější než jiné nosiče především tím, že záznam z nich není možné okopírovat nebo zdarma stáhnout na internetu.

Na českém trhu se prodeji nových desek sice daří, větší zájem je však o desky z bazarů či burz. V zahraničí jsou v současnosti desky u mnoha interpretů vnímány jako běžná součást nabídky formátu alba, u českých zpěváků jde spíše o exkluzivní doplněk pro skalní fanoušky. Zájem mají zákazníci především o rockovou hudbu a zahraniční kapely, česká klasika však nezůstává výrazně pozadu. „Na odbyt jdou desky skupiny Pink Floyd, The Beatles nebo Depeche Mode. Lidé chtějí ale i českou klasiku a je hezké, že naše hudební velikány Vladimíra Mišíka, Vladimíra Mertu a další chtějí také mladí,“ doplnil Machů.

Klíčová slova: gramodesky, gramofonové desky, vinyl, bazar, comeback gramodesek, Supraphon

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.