17.12.2015 22:08

Češi nestačili na finskou obranu s bezchybným Säterim v zádech. První zápas ruského turnaje prohráli 0:3

Autor: Tomáš Havlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Česká hokejová reprezentace dnes po nepřesvědčivém výkonu prohrála s národním týmem Finska v pražské O2 aréně 0:3. Zápas se uskutečnil v rámci Channel One Cup, který je druhým a posledním turnajem Euro Hockey Tour. Utkání, ve kterém Češi přestříleli Finsko 28:19, se neslo hlavně ve znamení obran. Další zápasy turnaje proběhnou o víkendu a Česko se v nich utká se Švédskem a následně s Ruskem.

První zápas ruského turnaje čeští hokejisté prohráli 0:3 | autor: Tomáš Havlík

Praha - První zápas Česka na ruském hokejovém turnaji se odehrál před téměř vyprodanou O2 arénou. Diváci se však v úvodu utkání gólu nedočkali. První třetina, ve které měli Češi útočně o něco navrch, patřila zejména obranám obou reprezentačních výběrů. O opatrném začátku zápasu svědčí i poměr střel, který byl po první třetině 6:4 pro český tým.

Ve druhé třetině se povedlo českému celku během několika prvních minut vybudovat hned tři větší šance. V nich postupně otestovali finského gólmana Herriho Säteriho Jan Kolář, Richard Jarůšek a Milan Gulaš. Tlak, pod kterým se podepsal zejména první český útok, však gól nepřinesl. Otevřenější hra naopak přinesla úspěch soupeři. Ve třicáté třetí minutě se ve svém brankovišti nedokázal zorientovat Dominik Furch a skákající puk pod jeho betonem dotlačil do sítě Olli Palola. Kromě prvního gólu utkání byly ve druhé třetině k vidění také první přesilové hry na obou stranách. Ani jedna ale nepřinesla větší šanci. Výkon českého mužstva po utkání hodnotil Richard Jarůšek, pro kterého to byl první start v reprezentačním dresu. „Můj styl je nátlak do branky, hodně střel. Bohužel tam dnes nic nepadlo, i když jsem měl na začátku druhé třetiny velkou šanci. Ty góly, co jsme dostali, byli spíš šťastné,“ řekl Jarůšek

Další průběh zápasu už vzali pevně do svých rukou hráči Suomi, když po dvou minutách třetí třetiny, po rozebrání české obrany skóroval Markus Nutivaaru, kterému zpoza brány přihrával přesně Ilari Filppula. Už tak komplikovanou situaci si čeští hráči ztížili dvěma zbytečnými vyloučeními. Trenéru Vladímiru Vůjtkovi, tak tři minuty před koncem nezbyla jiná možnost, než odvolat gólmana a zkusit výsledek utkání zvrátit se šesti hráči na ledě. O dvanáct vteřin později se však Dominik Furch do svého brankoviště opět vrátil. Po prohrané buly v obraném pásmu Finů se vysoko nahozený kotouč dostal k Jonasu Enlundovi, který prázdnou branku českého týmu od modré čáry bez problému trefil.

Utkání, které sledovalo 16 257 diváků, tak české fanoušky rozhodně nepotěšilo. Český tým trápila nepřesná rozehrávka, kvůli které se jim nedařilo překonávat finskou obranu. Ta bránila spolehlivě střední pásmo, a když už dala Čechům prostor pro zakončení, byl tu Herri Säteri, který si se všemi střelami bez problémů poradil. S devětadvaceti zákroky se tak oprávněně stal hráčem utkání finského týmu. Za český celek byl oceněn obránce Jan Kovář. „Myslím, že jsme se vyrovnali Finsku v bruslení, v důrazu v soubojích i v pohybu. Bohužel jsme si nedokázali vytvářet gólové šance,“ zhodnotil utkání trenér reprezentace Vladimír Vůjtek.

Střely na branku: 29:19
Střel mimo:  7:8
Zblokované střely:  5:4
Hity:  19:19
Vhazování:  27:22
Trestné minuty: 6:2

Sestavy:

Česká republika: Furch (Francouz) – M. Doudera, Jeřábek, Kempný, Kundrátek, Kolář (A), Rutta, Voráček, Šimek – Zaťovič, J. Kovář (C), Gulaš – Zohorna, Filippi, Radil – Vincour, Koukal (A), Valský – Buchtele, Horák, Jarůšek – Urban.

Finsko: Säteri (Rynnäs) – Kivistö, Hietanen (C), Niskala, V. Lajunen, Nutivaara, Mäntylä (A), Kousa – Enlund, Sallinen (A), Kuusela – Koivisto, Niemi, Elo – Pihlström, J. Lajunen, Filppula – Lehkonen, Nättinen, Palola – Saarinen.