29.11.2014 08:02


Češi jsou šedí, říká milovnice módy a zakladatelka Re:parády Kateřina Říhová

Autor: Kristýna Dlasková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Re:paráda je útulný obchod s originálními doplňky, neobvyklými retro sukněmi a šaty. Kromě obchodu zde funguje také „šatotéka“ – půjčovna šatů, sukní a halenek. Kromě oblečení tu pořídíte i jízdní kola. Letos Re:paráda slaví první narozeniny. Nejen o módě jsme si povídaly s jednou ze spoluzakladatelek Kateřinou Říhovou. 

Audio

    Rozhovor s Kateřinou Říhovou.
         
    Autor: Kristýna Dlasková

Jak jste oslavili první narozeniny?

Zatím jsme to vlastně ani nestihli oslavit, ani jsme naše narozeniny nijak nezveřejňovali. Chystáme předvánoční akci, možná přijdou i nějaké slevy.

Jak vás napadlo založit půjčovnu oblečení?

Souvisí to s cestováním. Ve světe jsme viděly spoustu podobných konceptů, které nás oslovily. Řekly jsme si, že něco podobného chceme založit doma. Jsme rády, že přišly do módy blešáky a lidi mají tendenci věci obměňovat a nepřijde jim to divné. Zajímají se o to, kdo ten kus ušil a v jakém prostředí to bylo ušité. Trochu se přestávají koukat na cenu. Iniciativ, které umožňují oblečení směňovat, je spousta. Tyhle snahy nabourat velké korporace jsou velmi potřebné.

Kateřina Říhová se svými oblíbenými šaty. Foto: Kristýna DlaskováJaký kousek v Re:parádě je váš nejoblíbenější?

Je jich víc, jedny mexické svatební šaty, několik „padesátkových“ šatů. Když jsem na nějaký kus oblečení pyšná a jsem do toho zamilovaná, tak si to půjčím. Pak to nějakou dobu nosím a pak to zas vrátím zpátky do půjčovny. Nejpyšnější jsem na nové šaty, které jsem navrhla. A pak na kola, které dává dohromady můj manžel.

Nebojíte se, že retro vyjde z módy?

My tu máme vintage věci na půjčení, které jsou občas hodně retro. Věci, které tvoříme, jsou retrem jen inspirované. Retro je určitě módní tendence. Nevíme, co budeme dělat za rok, takže to neřešíme, otázka je, jestli vůbec budeme šít šaty.

Umíte šít?

Já umím ušít základní věci. Ušít naše sukně není nic těžkého, bohužel na to ale nemám čas. U šatů a spodniček chceme, aby byly stoprocentní. Proto nám je šije profesionální švadlena.

Co všechno se odehrává, než visí na ramínku hotová sukně?

Mám tlustý sešit, do kterého si všechny své návrhy kreslím. Často když jedu vlakem nebo když mám chvilku v práci. Potom návrh zkonzultujeme s Marki (druhá zakladatelka, momentálně na mateřské dovolené – pozn.red) a s mou sestrou Petrou, která šaty šije. Probereme technické věci nebo ve spolupráci s Petrou ušijeme prototyp, který přineseme švadleně.

Sukně jsou ušité z rozličných látek. Foto: Kristýna DlaskováKde sháníte tak originální látky?

Chtěly bychom šít z českých látek. Zajímáme se o ekologii v módě, proto by se nám líbilo, kdybychom podporovali místní producenty látek. Některé látky máme z Česka, ale moc jich sehnat nejde. Buď se nám nelíbí design nebo jejich kvalita. Většinou je kupujeme po internetu.

Kolik lidí zahrnuje Re:paráda?

Re:paráda je drobný podnik. Já a Marki jsme kamarádky z gymplu, seděly jsme spolu v lavici, my dvě jsme zakladatelky. Sestra Péťa je naše modelka, se kterou konzultujeme střihy, a můj manžel skládá jízdní kola. 

Jaké zákaznice sem nejvíce chodí?

Chodí sem ženy od osmnácti do pětatřiceti let, hodně studentky nebo čerstvé absolventky. Občas sem zavítají cizinci, kteří jsou kolem. Vždycky mě překvapí, že si nás našli v takové zapadlé uličce. Nejvíce zákaznic přichází v období plesů, nejméně o letních prázdninách. Brno je studentské město a v létě odliv studentů pociťujeme i my.

Re:paráda sídlí na Veveří. Foto: Kristýna DlaskováJak sháníte věci do půjčovny?

Věci sháníme různě, třeba na blešácích. Chtěly bychom, aby nám lidi přinášeli věci do půjčovny, které už nenosí a zároveň si něco odnesli. Spousta lidí nám své oblečení nosí, ale my zařadíme do půjčovny pouze to, co se nám líbí. Zbytek dáme na charitu nebo je recyklujeme, o což se snažíme. Máme spoustu věcí v pytlích, které se chystáme použít třeba kvůli materiálu, z kterého jsou ušité.

Jaký cíl má Re:paráda?

Re:parádu jsme založily kvůli tomu, že nám přišlo zajímavé téma ekologie v módě. Jsou dvě cesty, jak se chovat ekologicky: buď si člověk nebude nic kupovat a parádit se nebo bude nosit dlouhé batikované sukně. Nebyla žádná alternativa. Oblečení je hrozně drahé a nám bylo líto,že člověk nemůže měnit svůj šatník, aniž by vyhazoval spousty peněz. Proč by nemohl sdílet sou skříň s ostatními?

Čím se Češi vyznačují po módní stránce?

Když jdu po ulici, přijde mi, že se lidé bojí najít svůj vlastní styl. Nechápou, že nemusí být všichni stejní.  Mají pocit, že všichni nemusí podléhat módnímu diktátu. Líbí se mi, že někdo svůj styl najde a snaží se ho nějak vyjádřit. Ale to mi tu hodně chybí. Když přijedu ze zahraničí, mám pocit, že tu jsou všichni šedí. Na druhou stranu ne všichni cizinci se oblékají dobře. Když jsem byla v Manchesteru jako au-pair, tak mi přišlo, že všichni nakupují nekvalitní oblečení ve stejných obchodech.  Naopak v Barceloně lidé dokážou zkombinovat elegantní věci s kreativními a originálnějšími věcmi. To se mi moc líbilo.

 

Klíčová slova: móda, re:paráda, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.