17.10.2013 13:50


Černoši v lesklých hábitech? Gospel v Brně a trochu jinak

Autor: Karolína Peřestá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Gospelové zpívání obvykle známe jen z amerických filmů, málokdo však tuší, že podobné události se může zúčastnit i v Brně. Z kostela pak nejspíš odejde nejen plný rytmu, ale i úžasu nad skvělou atmosférou, kterou gospel nabízí.

Audio

    Ukázka gospelové hudby v kostele Svaté Rodiny
         
    Autor: Karolína Peřestá

Brno - Do kostela nechodím, tak nevím, o kolik dřív mám přijít. Půl hodiny? Méně? Nakonec mám ještě dvacet minut. Jak se ale blížím ke kostelu Svaté Rodiny, slyším čím dál zřetelnější tóny klavíru. Že by už začali? Panikařím. Naštěstí se jedná jen o zvukovou zkoušku a já jdu opravdu docela brzy. Aspoň mám možnost výběru místa. Zabírám strategickou pozici v zadních lavicích – na všechno pěkně uvidím.

Rytmus písně a sboristé rozpohybovali celý sál l Foto: Karolína PeřestáKonečně sedím a mohu pozorovat nově příchozí. Spousta mladých lidí a rodin s dětmi, to jsem předpokládala. Ale ještě víc starých lidí,  což mě překvapuje. Vlastně nevím, co od této akce očekávat. Černochy v hábitech? Promítám si v hlavě gospelové scény z filmu Sestra v akci a už se těším. „Mamí, zvedni mě, já chci vidět na zpěváky až sem přijdou,“ volá malá holčička za mnou. Jdu je najít.

Našla jsem. Úplně bílého Brňáka Jiřího Mrázka v červeném tričku a s barevnou šálou, poznávacím znakem všech přítomných sboristů. Ptám se, proč černá hudba v České republice? „Protože spoustě lidí je ta muzika bližší než to klidné, kostelní zpívání, jež má tradici u nás“ vysvětluje mi ochotně sborista Mrázek, „a představte si černošský gospelový sbor, který zpívá, tančí, skáče v kostele, a tím vtahuje celé obecenstvo do zpívání. Lidé se aktivně zapojí.“

Znovu se usazuji a prohlížím si zpěvník ve formě papíru formátu A4 přeloženého na půl, který jsme všichni dostali od usměvavé paní u vstupu. Většinu písniček neznám a podle výrazů ostatních návštěvníků soudím, že oni také ne. Snad budou sboristi shovívaví. „Tak se do toho pustíme, doufám, že nám to společně půjde“ hlásí sbormistryně a začínáme písničkou I´m so glad. Moc se nechytám, tak se rozhlížím, jestli jsem v tom sama. Občas si někdo pobrukuje, jiní si podupávají do rytmu, ale je vidět, že píseň tu zná málokdo. Naštěstí se refrén několikrát opakuje, takže se, byť nesměle, přidává víc a víc lidí.

Zjišťuji ale nevýhodu mého strategického místa – vidím sice všechny, bohužel však jen jejich záda. Jdu se trochu projít po kostele. Sbor zrovna zpívá klidnou píseň, a lidé v sále se spokojenými výrazy poslouchají, snad i rozjímají. Kdo je v páru, ten se objímá a něco si šeptá, jiní mají úsměv na rtech a blažený výraz. Zdá se, že má gospel skutečně význam i u nás, přestože texty jsou anglicky a starší lidé významu slov nemohou rozumět. Ale když se na ně podívám, je mi jasné, že písni rozumí. Hudba bývá často ten nejlepší prostředek ke komunikaci.

Vzápětí začíná píseň Happy day, kterou zná téměř každý, nejen v podání Whoopi Goldberg, ale také díky reklamě na pomerančové džusy. Lidé v sále jsou nadšení, vstávají, zpívají se sborem, tleskají do rytmu. To je přesně ten moment, o kterém mluvil Jiří Mrázek - všichni přítomní jsou zapojeni. I sestry františkánky se na kůru pohupují v rytmu písničky.

V tom nejlepším se sbor loučí dánskou písničkou. O víkendu totiž povede gospelový workshop dánský sbormistr Rune Herholdtem. To už je ale placená akce, na kterou je třeba se přihlásit. Dirigentka informuje, že ještě zbývá pár volných míst.

„Bylo to super. Tyto písničky byly vždy spojené s duševní stránkou a já jsem se dnes nejenom zaposlouchala, ale i zapřemýšlela,“ hodnotí večer studentka Monika Štrbová, která se přišla podívat spíš ze zvědavosti. I ostatní návštěvníci, ať mladí či staří, si odnášeli jenom pozitivní dojmy.

Po cestě domů se přistihnu, že si pobrukuji jednu z písniček. Když si to uvědomím, slyším za sebou When the saints go marching in. Večer očividně splnil svůj účel.

Klíčová slova: kostel Svaté Rodiny, gospel, Gospelové dny, sbor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.