08.05.2015 20:29


Celodenní program s noclehem doma. Takový je princip příměstských táborů

Autor: Jandová Hana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ráno dítě vypravit někam, kde se o něj postarají, a vyzvednout si je večer. Třeba po celý týden. Na tomto principu fungují příměstské tábory. Pokud chtějí rodiče o letošních velkých prázdninách využít jejich služby, neměli by otálet s přihlašováním. Hodně organizací už má na začátku května naplněnou kapacitu a další děti nepřijímá. 

Brno - Příměstské tábory vyhledávají rodiče, kteří z jakéhokoli důvodu nechtějí nebo nemohou své děti poslat na skutečný tábor a zároveň jim chtějí poskytnout smysluplné využití volného času. „Příměstský tábor je vhodný například pro děti, které si netroufnou jet na týden pryč od rodičů. Ti se jim ale většinou celý den nemohou věnovat, protože pracují,“ vysvětlila Kateřina Mácová, vedoucí ze Salesiánského hnutí mládeže v Praze. Podle Mácové takovéto akce pozitivně ovlivňují vztahy s ostatními lidmi v místě bydliště. Dětem také umožňují více poznat své město a zažít je jinak, než jsou zvyklé.

Organizace příměstských táborů je všude velmi podobná. Ráno rodič dovede dítě na místo konání akce a odpoledne či večer si je zase vyzvedne. Organizátoři mezitím dítěti zajistí program, stravu i pitný režim.

Tábory jsou většinou určené pro děti od první třídy základní školy. Horní hranice pak bývá nastavená až nad patnáct let. Rodiče mohou pro svoje děti vybrat nejrůznější aktivity od vaření, plavání přes poznávání přírody, lanové aktivity a divadlo až po vědecké pokusy. Dítě často nemusí navštěvovat akci po celou dobu, rodiče mohou zvolit jen určité dny.

Nabídka přímo v Brně je široká. „Přívesnických“ táborů je však mnohem méně. „Kdybych měla možnost poslat dítě na příměstský tábor v době, kdy jsem v práci, určitě bych to udělala. U nás bohužel žádný není. Ocenila bych třeba program zaměřený na výuku anglického jazyka. Myslím si, že zkušenost s táborem by mělo mít každé dítě,“ řekla Marie Horáková, která svoje děti na klasický tábor posílá běžně.Na příměstských i klasický táborech děti zažijí nezapomenutelné chvíle. Foto: Hana Jandová

Neúplné tábory mají ale i své nevýhody. „Klasický tábor mimo město má své kouzlo. Dětem umožní zažít více dobrodružství a vede je k osamostatnění. Musí zvládnout vydržet týden bez rodičů. A akce je celistvá, propojená. Na příměstském táboře jsem někdy měla pocit, že každé ráno začínáme od začátku a že nás rodiče vnímají jenom jako družinu,“ řekla Mácová. S tím souhlasí i Martin Holomek, vedoucí „přívesnických“ táborů v Křenovicích poblíž Brna. „Není možné mít celý týden jeden ucelený příběh, protože na konci dne se jeho nit přetrhne. Lepší je udělat každý den příběhově jinak,“ řekl Holomek.  

Cena jednotlivých příměstských táborů se pohybuje kolem dvou tisíc korun za týden, v některých případech rodiče zaplatí i 600 Kč za jeden den. Neziskové organizace, u nichž poplatek pokrývá pouze náklady na stravu a potřeby na hry či materiál na vyrábění, nastavují cenu mnohem níž. Jeden den pak stojí třeba 170 korun. Pokud organizace čerpá na svoji činnost dotace, cena je minimální.

Příměstský tábor může být atraktivní i jako brigáda pro studenty vysokých škol. Ti se mohou akce účastnit na pozici vedoucího. „Všechnu práci před prázdninami i o prázdninách mají vedoucí dobře zaplacenou. Odměna za pětidenní příměstský tábor, který končí každý den v 17 hodin, se pohybuje od 2 500 do 4 500 Kč dle nasazení a zkušeností vedoucího,“ uvedla Kateřina Vítková z brněnské Lipky, organizace zaměřující se na environmentální vzdělávání. V této oblasti pořadatelé po zájemcích vyžadují zkušenost s prací s dětmi. 

Klíčová slova: příměstský tábor, prázdniny, děti, brigáda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.