07.12.2020 18:51


Čekali jsme to horší, komentují nakupující i prodávající znovuotevření brněnské Olympie

Autor: Lenka Hubáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nákupní centra jsou od čtvrtka znovu otevřená. Pořád ale platí určitá omezení. Brněnská Olympia nebyla během prvního víkendu vánočních nákupů přeplněná, jak lidé očekávali. 

Modřice – Lidé se můžou opět vydat do nákupních center, která se díky zlepšení epidemiologické situace otevřela ve čtvrtek. Stále ale platí omezení 15 metrů čtverečních na jednu osobu a dodržování dvoumetrových rozestupů. Všichni taky musí nosit roušku či jinou ochranu dýchacích cest. Na znovuotevření obchodů před Vánoci lidé netrpělivě čekali, a tak všichni předpokládali, že nápor lidí bude obrovský. V nákupním centru Olympia Brno však situace podle zaměstnanců není až tak kritická.

„Nakupujících je tady stejně hodně jako jindy před Vánoci. Nepřijde mi, že by se sem lidi nahrnuli jako šílení v nějak extrémních počtech,“ komentuje první víkend po otevření obchodů zaměstnankyně hračkářství Sparkys Kateřina Lišková. I vedení centra počítalo s větší návštěvností. Ještě před otevřením upozornilo své zaměstnance, aby využívali boční vchody a nepředbíhali tak případné fronty před vstupem do Olympie.

V neděli odpoledne vypadá nákupní centrum poměrně zalidněně. Při příjezdu vidím plné parkoviště, ale v uličkách dál od vchodů nacházím parkovací místo celkem rychle. U vstupu nejsou žádné fronty. Při procházení kolem jednotlivých obchodů už občas na lidi stojící ve frontách narážím - nejčastěji čekají před obchody s oblečením, obuví a šperky. „Jde to rychle. Většinou čekáme kolem pěti minut. Ale v sobotu to bylo horší, třeba i přes dvacet minut. To už jsme se otočili a šli pryč,“ popisuje nakupující Anna Švadlenská.

V malých prodejnách může být zároveň zhruba čtyři až šest lidí. Ve středních je to pak kolem třiceti. „U nás může v jednu chvíli nakupovat až 117 lidí. Každý si při vstupu musí vzít čip, který při odchodu zase vrátí,“ říká prodávající v C&A Hana Večeřová. Jinde počet lidí kontrolují tak, že návštěvníkům před vchodem dají košík, nákupní tašku nebo třeba obouvací lžíci. Vše se po vrácení dezinfikuje. Míjím ale i pár obchodů, kde počet lidí nehlídá nikdo.

V nákupních centrech jsou kvůli vládním opatřením zavřené společné zóny rychlého občerstvení i ty  odpočinkové. Jídlo a pití si zákazníci musí zabalené odnést s sebou, neměli by je tedy konzumovat na místě. Lidem však nedělá problém si na uzavřené gauče sednout i tak. Klidně hned vedle cedule s nápisem „Dočasně uzavřeno“. Stejně tak mezi sebou nedodržují dvoumetrové rozestupy.

Nakupovat lidé vyráží hlavně kvůli vánočním dárkům a slevám, kterých je teď v obchodech hodně. „Chtěla jsem se podívat ještě po pár drobnostech na ježíška. Bála jsem se, že tady bude hromada lidí a po hodině odjedu znechucená, ale není to tak hrozné,“ vysvětluje nakupující Jitka Králová a dodává, že to v Olympii vypadá jako takový klasický předvánoční nákupní víkend.

Klíčová slova: obchody, nákupní centra, otevření, omezení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.