06.10.2016 22:53


Čeká nás volební víkend. Nezapomeňte volit

Autor: Matěj Maděra | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Do otevření volebních místností zbývá méně než 24 hodin. V posledních týdnech jsme mohli být svědky rozličných volebních kampaní, které dnešním dnem vyvrcholily. Politici se na poslední chvíli snažili pro svou stranu získat co nejvíce potenciálních voličů, buďto za pomoci slov, propagačních letáků, anebo třeba nabídkou párku v rohlíku, kávy či jiných pochutin zdarma. Ale splníme jim, my voliči, jejich přání? Opravdu půjdeme volit?

Hlasovací lístky pro volby do zastupitelstva Zlínského kraje

Foto: Matěj Maděra

Volební účast v naší zemi je nevalná a v poslední době spíše klesá. Ze statistik by se mohlo zdát, že nás zajímají jen volby Poslanecké sněmovny či před pár lety zavedená přímá volba prezidenta. Volby do krajských zastupitelstev v účasti za výše zmíněnými poněkud zaostávají. Stále jsou na tom ale mnohem lépe, než ty do Senátu a Evropského parlamentu, kde jsou počty odevzdaných obálek poněkud alarmující.

Přitom volby do všech těchto institucí jsou taktéž důležité. Dnes bychom se měli zvláště zamyslet nad významem a činností krajů. Proč mnohé z obyvatel nezajímá, kdo povede jejich kraj následující čtyři roky? Vždyť krajská zastupitelstva a další orgány mají správu nad spoustou důležitých oblastí. Spravují například základní a střední školy, veřejnou dopravu, krajská zdravotnická zařízení, sociální služby, silnice II. a III. tříd, podporu sportů, zájmových spolků a o mnoho dalších. V neposlední řadě má krajské zastupitelstvo zákonodárnou iniciativu, tedy možnost podávat návrhy zákonů. Mnohé z těchto vyjmenovaných věcí se nás přímo týkají, ale my přesto k volbám nejdeme.

Včera jsme si připomněli 80 let od narození prvního prezidenta České republiky Václava Havla. Díky tomu si můžeme uvědomit, že ještě před pár desítkami let lidé o svobodných volbách pouze snili. A byl to také Havel a další tisíce statečných lidí, kteří se o změnu režimu, a tedy i o první svobodné volby, zasloužili. Nezahazujme proto možnost jít volit, zvláště když vidíme, že v mnoha zemích světa nejsou svobodné volby samozřejmostí.

Ušetřete si čtyři roky nářků, jak je to vedení kraje špatné, a že by měl vládnout někdo jiný. Pokuste se to změnit! Udělejte si v pátek nebo v sobotu chvíli čas a běžte volit! Ne kvůli propiskám, svařáku, či sladkostem zdarma, ale kvůli sobě a budoucnosti nás všech.

Klíčová slova: volby, krajské volby, senátní volby

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.