07.12.2020 17:05


CEITEC bude pokračovat. Shodlo se na tom všech šest partnerských institucí

Autor: Eliška Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zástupci čtyř brněnských univerzit a ředitelé dvou výzkumných ústavů podepsali na konci listopadu smlouvu o pokračování fungování vědeckého centra CEITEC.

Středoevropský technologický institut bude fungovat i po vypršení stávajících smluv, zdroj: wikimedia commons

Brno – Středoevropský technologický institut CEITEC bude nadále pokračovat. Shodly se na tom čtyři brněnské univerzity a dva výzkumné ústavy.

Rektoři Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně, Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, rektorka Mendelovy univerzity Brno a ředitelé Ústavu fyziky materiálů Akademie věd a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství podepsali smlouvu o další spolupráci od ledna 2021. Rozvoj střediska na základě jeho strategického plánu by měl pokračovat i po vypršení stávající smlouvy z roku 2011.

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš při této příležitosti uvedl, že vědecké centrum CEITEC získalo za deset let své existence uznání a respekt mezinárodní odborné komunity. „Do Brna přilákalo řadu úspěšných zahraničních vědců, kteří svým příchodem a následným působením významně přispěli k rozvoji vědeckého výkonu nejen všech brněnských zapojených institucí, ale i české vědy,“ dodal.

Podle rektorky MENDELU Danuše Nerudové je další pokračování spolupráce důležité, protože tento vědecký institut je z jejího pohledu zavedená vědecká značka, kterou roky budovali.

Ředitel Ústavu fyziky materiálů AV ČR Ludvík Kunz věří, že pokračování spolupráce těchto šesti partnerských institucí přispěje k dosažení cílů stanovených v Inovační strategii České republiky 2019-2030, kterou na konci ledna 2019 schválila Rada pro výzkum, vývoj a inovace. „Do budoucna očekáváme, že CEITEC bude schopen řešit problémy, se kterými se naše společnost bude stále častěji potkávat,“ doplnil Kunz k otázce budoucnosti brněnského vědeckého centra.

CEITEC je středisko, které se zaměřuje na výzkum a vývoj v oblasti přírody a technologií, zejména pak na jejich propojení. V současnosti zde pracuje více než tisíc vědců a vědkyň ze 45 zemí. Pracovníci využívají sdílené laboratoře v pavilonech v Univerzitním kampusu MU v Brně-Bohunicích a v kampusu VUT pod Palackého vrchem.

Klíčová slova: Brno, Masarykova univerzita, MENDELU, VUT, VFU, věda, CEITEC

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.