04.12.2016 12:26


Castro je mrtev. Byl hrdina pro mnohé, přechytrale komentuje Juncker

Autor: Michal Španěl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Fidel Castro budil emoce u mnoha lidí v mnoha částech světa. Řada z nich po jeho smrti také kondolovala pozůstalým. Zatímco některé kondolence byly trefné a vkusné, jiné zanechaly v lidech pouze nechuť a mocné kroucení hlavou. Komentář Jean-Claudea Junckera o Castrovi jako o hrdinovi pro mnohé je výstavním příkladem druhých zmíněných.

Fidel Castro Zdroj: Thedailybeast.com

Fidel Castro je už týden mrtev. Kdo trpěl pod bičem komunismu by mohl říct, že to je sladkou tečkou jedné krvavé éry. Kdo se pod ním radoval, že tečkou hořkou. Jeho smrt ovšem zanechává spoustu dozvuků. Od nepříliš překvapivě pozitivních kondolencí "socialistických" vůdců Spojených států, Kanady a Francie, Baracka Obamy, Justina Trudeau a François Hollanda, až po překvapivě negativní kondolenci Donalda Trumpa. Tedy překvapivé zejména pro média, která ho vykreslovala jako demokratického diktátora.

Žádná z těchto kondolencí však v Česku nevyvolala větší pozdvižení. Kondolence byly v mnoha ohledech logické a reprezentovaly postoj vlád vůdců, kteří je pronášeli. Žádný důvod se vztekat. Ale jedna kondolence v Česku pořádně zaduněla. Jean-Claude Juncker označil Fidela Castra za hrdinu pro mnohé. Nebylo by to nic tak neurvalého. Někoho napadne, že neuvedl, jestli je to hrdina i pro něj.

Vážný problém však nastal, když v reakci na ni odeslala česká média dotaz: "A co Pražské jaro?" Podle Junckerova mluvčího Margaritise Schinase je totiž kritika Junckerova výroku pouze projevem úzkého pohledu na realitu.

Zabíhat k otázce, kdo má jak omezený pohled na realitu, není vhodné. I když omezenost se asi dá hledat někde jinde. Stačí si jen vzpomenout, jak Castro hájil sovětskou invazi v roce 1968. Tento fakt asi Juncker ve svém velkém zármutku opomněl. Ale mnohem zajímavější je zamyslet se, čí postoj vlastně Juncker ve skutečnosti zastupuje. Juncker je totiž pouze předsedou Evropské komise, Evropským parlamentem voleného orgánu sloužícího de facto jako forma vlády.

Juncker v něm zastupuje lidovce (Evropskou lidovou stranu, EPP) a socialisty (Evropskou stranu socialistů, PES), kteří mu dali při volbě svůj hlas. To zní náramně, určitě za ně může říkat cokoliv, že ano? Jenže vážně má předseda vůdčí instituce značně decentralizovaného pseudofederálního státního útvaru právo mluvit za celý evropský lid? Má to právo i v případě, že s ním značná část dalších eurokomisařů nesouhlasí? Protože nejeden komisař o Castrovi neřekl nic hezkého, například podle komisařky pro obchod Cecilie Malströmové byl Castro diktátor, který utlačoval svůj lid.

Nabízí se proto hned odpověď ne, nikdo za ním nestojí. Jeho vlastní eurokomisaři ani Evropané. Evropané totiž obvykle stojí za představiteli svých států, které si přímo zvolili, znají je a mají k nim blíž. Tito představitelé vědí, jak jejich občané vnímají různé historické události a postavy a dovedou to ve svých výrocích zohlednit tak, aby zbytečně nepobuřovali.

Juncker by měl ve své pozici s omezenou legitimitou působit jako politik, který především reprezentuje Evropskou komisi, případně svoji frakci lidovců (EPP) a spřátelených socialistů (PES). Všechno, co pronese, by tento pohled mělo reflektovat. Pokud nazve diktátora, který má na svědomí zničení tisíců životů, hrdinou pro druhé, měl by být schopen jasně říct, že je to pouze jeho názor, nikoliv názor Evropské komise nebo celé Evropy, jak by to někteří lidé ze zahraničí mohli vnímat. Také by měl proškolit svého mluvčího, který se pohybuje na hranici idiocie a ignorance.

Klíčová slova: Fidel, Castro, Juncker, kondolence

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.