16.12.2019 22:41


Časté krádeže odrazují bezdomovce od přespání v noclehárnách. Raději zůstávají na ulici

Autor: Filip Brychta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Sněhové vločky a zima v sobě nesou i skrytou hrozbu pro lidi bez domova. Teplota klesající pod bod mrazu může v noci zastihnout bezdomovce, kteří spí v ulicích měst. Tito lidé ale mají možnost ubytovat se v nočních krizových centrech nebo na noclehárnách. Přesto se tomu ale často vyhýbají. „Je to komplikovanější s těmi ubytovnami. Tam kde je místo, tak to jsou ubytovny, kam se lidem moc nechce. Kde se ztrácí věci,“ řekl Lukáš Věstinský, který raději několik let přespával ve stanu než na ubytovně. Reportéři Stisku Kateřina Neumannová a Filip Brychta se v přestrojení do jedné z nocleháren vydali.

Noclehárna Diecézní charity Brno

Brno – Období zimy je pro bezdomovce nejvíce kritickou částí roku. Lidé bez domova spí na ulicích i v několika stupních pod nulou, ale mají možnost ubytovat se v některé z nocleháren nebo v nočních krizových centrech. Přesto této možnosti často nevyužívají. Důvodem jsou podle všeho krádeže v pokojích. Svědectví bezdomovců se rozhodli prověřit reportéři Stisku Neumannová a Brychta. V noci se pod záminkou ztráty domova dostali do noclehárny v brněnské ulici Masná.

Na vlastní kůži si vyzkoušeli přespat v noclehárně. Reportéři tam strávili jednu noc. O průběhu celé noci se lze dočíst zde. Už žena, která je v noclehárně přijala, upozorňovala, aby si na osobní věci dávali velký pozor. Přestože jsou v pokojích uzamykatelné skříňky, krádeže nejsou ničím neobvyklým. „Člověk na noclehárně si za věci odpovídá sám. A že to má pod zámkem, a jestli mu to někdo vypáčí, za to nikdo už neručí,“ řekla obyvatelka azylového domu Mirka, která má ale s noclehárnami zkušenost. Své příjmení nechtěla redakci uvést z důvodu, aby údajně nepomlouvala své ubytování.

„Divím se, že někdo nechce do noclehárny. Obzvlášť v zimě bývá noclehárna využívaná hodně, jinak se to pohybuje průměrně kolem 80 procent. Naše je velmi využívaná a někdy až tak, že je někdy problém lidi odsud dostat,“ popsal situaci vedoucí Diecézní charity Brno Petr Šimon. Přestože jedna noc v diecézní charitě stojí pouze třicet korun, je možné, že někteří bezdomovci ani těchto pár desítek korun nemají. „Vyhláškou města Brna je zakázáno žebrat. Samozřejmě se to netýká hudební produkce, kterou oni dělají. Zahrají pár tónů na harmoniku, aby je nemohl nikdo vyhodit. Ale žebrání jako takové bez umělecké tvorby je zakázáno,“ uvedl strážník Tomáš Kunc.  

Brno se snaží lidem bez domova pomoci, ale samotný pořádek je v noclehárnách těžko udržitelný. „Mám zkušenosti s ubytovnami ne moc dobré. Když jsem byl na Králově Poli na ubytovně, tak každý druhý den tam byla policie. Jsou slušné ubytovny, ale ty jsou jen na dlouhodobější pronájem. A ty jsou obsazené,“ vyprávěl bývalý bezdomovec Lukáš Věstinský. Azylové domy a dlouhodobější ubytovny jsou dle lidí v nouzi lepší variantou bydlení, nicméně i tam se ale věci mohou ztratit. „Stalo se nám, že jsme tam měli člověka, který tam měl dvacítku a vykradli ho přímo na azylu (azylovém domě, pozn.red.). Když je člověk na azylu, tak si může velkou částku dát k sociálnímu pracovníkovi. Jako kapesné,“ popsala Mirka. Tato varianta ale v noclehárnách není možná.

Další bezdomovkyně přidává i jiné důvody, proč nechce přespávat v noclehárně. „Několikrát jsem tam spala. Jenže mi ukradli peníze, a navíc jsem chytila vši a svrab. Lidi jsou zlí,“ sdělila bezdomovkyně Marie, která odmítla říct příjmení. „Nějaké potyčky se občas stanou. Já se jim nedivím. Když si vezmete, že nebudete několik dní pravidelně spát a budete mít deprese a úzkosti,“ zhodnotil bezpečnost Šimon.

„Mezi osobami bez domova jsou lidé, kteří řeší hmotnou nouzi krádežemi,“ sdělil mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem. „Situace lidí bez přístřeší je bohužel často spojená s nadměrným pitím alkoholu. Lidé pod vlivem alkoholu bývají agresivní a mívají tendence napadat své okolí,“ doplnil Ghanem.

Problematika krádeží na noclehárnách nemá snadné řešení. „Pracuje se na tom, aby se tady nekradlo, ale úplně zabránit se tomu nedá. Často je tohle jen důvod výmluv. Okradení se může stát kdekoli,“ řekl vedoucí charity Šimon.

Dalším důvodem, proč lidé žijící na ulici nechtějí do nocleháren, může být i to, že si nemohou přivést svého psa. Odbor sociální péče Magistrátu města Brna proto umístil do nocleháren pět zateplených boud pro psy. „Mnozí bezdomovci zůstávají na ulici kvůli svým psům, které si tam s sebou nemohou vzít. Po zimní sezóně umístění boud pro psy jako doplňkovou službu vyhodnotíme a připravíme na další sezónu,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Více informací ohledně nocleháren si zájemci mohou přečíst zde.

 

Počty lidí bez domova v Brně

 

Kateřina Neumannová a Filip Brychta

Klíčová slova: bezdomovci, Brno, zima, noclehárny,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.