21.03.2017 20:23


Časopis Zora vychází již sto let

Autor: Hana Husovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Český tisk zažívá tento rok jedno výjimečné výročí. Časopis Zora, jediné periodikum pro nevidomé na českém trhu, letos vychází již stým rokem. Technické muzeum v Brně si až do 20. června toto jubileum připomíná unikátní výstavou s názvem Počátky českého slepeckého tisku.

Časopis Zora z roku 1918, Foto: Hana Husovská

Brno - Časopis Zora si letos připomíná sto let své existence. Jediné periodikum pro zrakově postižené dnes vydává Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky (SONS). Pro nevidomé vychází dvakrát za měsíc, pro slabozraké jednou měsíčně ve zvětšeném písmu, kde si autoři mohou dovolit i fotografie. Kromě textových verzí vychází časopis také v podobě zvukových nahrávek.

Zora se věnuje především tématům z dění slepeckého hnutí. „Mám ráda články z psychologické poradny, historickou tématiku, ale i dění ze současnosti. Čtu každou Zoru, zajímá mě tam všechno, i sportovní rubrika,“ prozradila nevidomá Beáta Hnidová. Na hlavní časopis pak navazují jednotlivé přílohy, například Hudebník, který je určen pro nevidomé učitele hudby. „Máme nabídku asi patnácti časopisů pro nevidomé,“ upřesnila redaktorka Zory Pavla Jungwirthová.

Periodika se kromě klasických vydání ke čtenářům a posluchačům dostávají na několika platformách. Například na CD, flash discích nebo přes elektronickou poštu. „Poslouchám nahrávky na flashce. Braillovo písmo sice znám, ale na běžné čtení ho nepoužívám,“ dodala Hnidová.

Iniciátorem časopisu byl Karel Emanuel Macan, který začal učit Braillovo písmo osleplé vojáky v Klarově ústavu během první světové války. Časopis Zora začal vycházet v lednu 1917 a první číslo vyšlo jak pro nevidomé, tak i pro běžné čtenáře, aby autoři jakýmkoli způsobem podpořili jeho vydávání. Sto let existence časopisu provází i několik akcí. „Slavili jsme to už v lednu. Pořádali jsme u této příležitosti koncert a od prvního do třetího čísla se v časopise vždy ohledně toho objevila nějaká zmínka,“ řekla Jungwirthová.

Kromě toho pořádá Technické muzeum v Brně až do 20. června výstavu Počátky českého slepeckého tisku. Návštěvníci zde mohou zhlédnout nejen historická vydání časopisu a jeho příloh, ale také staré fotografie ústavů pro nevidomé, různé knihy v Braillově písmu nebo předchůdce časopisu Zora – almanach Jitřenka. „Almanach vyšel v Braillově písmu již v roce 1916. Přispěli do něj Macanovi přátelé, například básník Otokar Březina. Nevidomí si tak poprvé mohli přečíst jejich díla,“ vysvětlila kurátorka výstavy Eliška Hluší. Výstava je určená pro běžnou veřejnost, ale pokud ji navštíví nevidomí, je možnost vitríny odemknout a vystavené knihy a časopisy zpřístupnit.

Klíčová slova: slepecký tisk, nevidomí, slabozrací, Zora, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.