08.10.2017 20:58


Carsharing, carpooling nebo Uber – alternativy k vlastnění auta, které šetří peníze i starosti

Autor: Tereza Navrátilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mít vlastní auto je pro řadu lidí nevýhodné. Kromě nákladů na pořízení nebo údržbu jsou velkou položkou v rozpočtu také pohonné hmoty, které se především při jízdě v jednom výrazně prodraží. V Česku ale roste počet možností, jak auto sdílet, sehnat další pasažéry pro společnou jízdu, či si sehnat odvoz od běžných řidičů. Stačí mít pouze připojení na internet nebo chytrý telefon. 

Carsharing jako mobilita budoucnosti?

Brno – Jednoduchost, rychlost, peníze, ekologie – to jsou jen některé z důvodů, proč lidé čím dál více volí alternativní možnosti k vlastnění auta. Najít spolujízdu, odvoz nebo sdílené auto ve městě je s pomocí nových techonoligií a mobilních aplikací otázkou několika minut.

Carsharing by se dal definovat jako služba pro lidi, kteří nechtějí mít vlastní auto, ale přitom ho občas potřebují. Obecně se vyplatí především těm, kteří čas od času potřebují někam převézt materiál či nákup, ale zároveň požadují snadnou dostupnost auta a bezstarostnost. Ta spočívá především ve vyřízení servisů ze strany firmy, tankování pohonných hmot, ale i možnosti ukončit jízdu kdekoliv ve městě. „Carsharing jsme využívali jen jeden rok. Hodil se nám na kratší vzdálenosti, ale když jsme si chtěli vzít dodávku na svatbu, zjistili jsme, že je levnější si ji půjčit v půjčovně,“ shrnula své zkušenosti jedna ze zákaznic carsharingové společnosti Markéta Nešporová. 

Zatímco carsharing vyžaduje registraci u firmy, podpis smlouvy a vlastnění řidičského průkazu, méně známý carpooling výše uvedené neřeší. Carpooling totiž nesdílí auta, ale samostatné jízdy. Využívá se především na delší vzdálenosti a jednosměrné cesty. Jediné, co je potřeba před jízdou zařídit, je registrace na stránkách carpoolingu, vyhledat si konkrétní trasu a čas a spojit se s řidičem. Řidič není vázán žádnou povinností a vše záleží na domluvě, výraznou výhodou je však částka, kterou může zájemce i řidič při rozdělení nákladů na cestu ušetřit. „Auto nevlastním a ani nechci, protože by většinu času stálo na ulici. Meziměstská doprava je ale často výhodná autem kvůli času a financím. Zatím se mi nikdy nestalo, že bych se s někým nepohodl, díky hodnocení už předem vím, jestli je řidič v pohodě,“ sdělil svůj postoj ke carpoolingu student Marek Lahoda.

Nechat se svézt domů taxíkem je často velmi drahým řešením, v poslední době bývají však trendem společnosti i jednotlivci nabízející odvoz za cenu, kterou zná zájemce předem. Tento způsob dopravy je nyní ale otázkou střetů mezi taxikáři s koncesovanou živností a řidiči, kterým stačí k provozování činnosti pouze auto a řidičský průkaz, jako tomu je v případu společnosti Uber. Ten si ale zvláště mezi mladými lidmi získal oblibu. „Vyhovuje mi, že díky systému hodnocení k sobě lidé bývají slušní, služba má také přehlednou aplikaci a bývá nejlevnější. Využívám ho ve dne, když spěchám, a v noci téměř vždy,“ uvedl výhody Uberu cestovatel Ladislav Zibura.

Rozvíjející se způsob dopravy se setkává stále s větší oblibou i u studentů. Ti si kromě finanční úspory chválí také možnost poznat při cestě nové tváře, vyslechnout si zajímavé životní příběhy a vystoupit ze své sociální bubliny. Ať už jsou však důvody k alternativnám vlastnění auta jakékoliv, jedno mají společné. S chytrými aplikacemi dnes můžete najít auto dříve, než vám pojede další autobus. 

Klíčová slova: carsharing, carpoooling, taxi, UBER

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.