30.04.2020 12:49


Čaj je trpký, jen pokud je špatně připravený, říká pracovník čajovny David Spáčil

Autor: Magdalena Chorá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Ačkoliv je čaj hned po vodě nerozšířenějším nápojem na světě, mnoho lidí neví, jak jej správně připravit nebo kupuje pouze jeho variantu v sáčku. Podle pracovníka čajovny Davida Spáčila je přitom správná příprava klíčová, stejně tak kvalita tohoto oblíbeného nápoje. V rozhovoru také sdělil, jak se liší účinky kávy a čaje nebo jestli se ochucováním čaj znehodnocuje.

Podle pracovníka čajovny Davida Spáčila je klíčová jak kvalita, tak správná příprava čaje. Zdroj: Archiv Davida Spáčila

Praha – David Spáčil je studentem archeologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a zároveň pracuje v japonské čajovně HAKUHŌ. Čaje ho začaly zajímat před třemi lety při návštěvě čajovny Assamica, kde poté necelé dva roky pracoval. Podle něj většina lidí znehodnocuje nápoj špatně zvolenou teplotou vody. „Vždy jen trnu hrůzou, když si zákazník nenechá poradit a zalije zelený japonský čaj vařící vodou," směje se.

Proč ses začal zajímat o čaje?

O čaje jsem se začal zajímat po návštěvě čajovny skoro před třemi lety. Do čajoven jsem chodil už dřív, ale tohle bylo poprvé, co jsem byl v Assamice, což je olomoucká vyhlášená čajovna. Nevím, jestli tam na mě zapůsobilo prostředí nebo nabídka, ale rozhodně jsem se do čajů okamžitě zamiloval.

Co pro tebe čaj znamená?

Čaj pro mě znamená oddech. Dávám si ho, když si chci odpočinout a chvilku se nesoustředit na nic jiného než na jeho přípravu. Rád si ho dám třeba i k učení, lépe se pak soustředím.

Jak souvisí vodní dýmky s konzumací čaje v čajovnách? 

V českém prostředí jsou dýmky a čajovny neodmyslitelné. Jinde ve světě jsou však čajovny čistě pro konzumaci čaje a odděleně pak shisha bary, kde podávají jenom dýmky. Já jsem mezi těmi, kteří si rádi dají čaj k dýmce, případně dýmku k čaji. Někteří však nesnesou ani pomyšlení na to, že by čaj měl být podáván ve stejné místnosti jako dýmka.

Nakolik se zaměstnanci čajoven ztotožňují s odlišnými kulturami, ze kterých nápoj pochází?

Hodně zaměstnanců čajoven v Olomouci jsou studenti různých asijských studií, takže předpokládám, že pro ně je jejich práce dalším způsobem, jak se těmto kulturám přiblížit. České čajovny jsou ale celkem kulturní směska, takže je těžké se ztotožňovat jenom s jednou kulturou. Mě třeba tradice zemí od Japonska po arabské země, odkud naše čajovny čerpají, nikdy příliš neuchvátily.

Liší se přístup k čaji v zemích, kde se pěstuje, a u nás?

Pokud vím, tak běžný Číňan ví o čaji, který pije, asi stejně jako běžný Čech. Jen se tam samozřejmě pije v mnohem větší míře. V Číně se navíc nápoj připravuje tradičním způsobem, rozhodně ne z pytlíku, jako je zvykem u nás.

Jaký nápoj je teď v čajovně oblíbený?

Nejčastěji žádaná kombinace s dýmkou je nápoj Touareg, zelený čaj s mátou a hromadou cukru. Oblíbené je taky Yogi, Dáta Masala neboli Chai, což jsou tři názvy pro ten samý druh (směs koření a černého čaje, pozn. red.). Žádaný je také Irish Cream, tedy černý čaj s příchutí irské whiskey. Všechny tři jsou na konzumaci nenáročné čaje a jsou vhodné nejen samostatně, ale třeba i k jídlu nebo právě k dýmce. Zkrátka tehdy, když není potřeba soustředit všechny chuťové pohárky na chuť čaje. 

 

Nejčastější chybou je zalití čaje vařící vodou 

Jak by měla vypadat správná příprava jakéhokoli čaje? 

Univerzálně správná příprava se u čajů dá určit jenom velmi obtížně. Cokoli, co řeknu, by nejspíš zamítlo dalších pět odborníků. Nejlepším krokem ke správné přípravě je jednoduše řečeno velké množství čajových lístků na malé množství vody. Třeba u nás v HAKUHŌ dáváme obvykle sedm gramů lístků (asi dvě lžičky, ale záleží na objemnosti čaje, pozn. red.) na sto padesát mililitrů vody. Potom jde také o teplotu vody. Ta se řídí druhem čaje. To je bod, kde se při přípravě dělá chyba nejčastěji. Jako zaměstnanec čajovny vždy jen trnu hrůzou, když si zákazník nenechá poradit, a zalije třeba zelený japonský čaj vařící vodou. Na takový druh je to příliš vysoká teplota a čaj poté už většinou není k pití.

Dají se najít i kvalitní sáčkové čaje? 

Nemám s nimi žádné pozitivní zkušenosti. Dokud jsem nepřešel na sypané čaje, pil jsem čaj jen občas. V supermarketech se ale dá najít sypaný čaj Ahmad Tea. Není to sice žádná nejvyšší kvalita, ale oproti sáčkovému je jako nebe.

Myslíš, že sladidla a další ochucovadla jako mléko či citron čaj jen znehodnocují, nebo jsou i druhy, do kterých se to hodí? 

Opět se to liší. Některé čaje se k nám dostávají už jako ochucené směsi a u těch nevidím žádný důvod, proč je neosladit či jinak neochutit. Ale do čistých čajů bych žádná ochucovadla nedával. Hodně záleží na kultuře. V Číně, odkud čaje původně pochází, je dochucování úplně tabu, přestože i tam jsou výjimky. Číňané ochucují třeba okvětními lístky jasmínu. V Hongkongu se pije hodně oslazený černý čaj s mlékem, v Japonsku zase zelený čaj s okvětními plátky sakury a podobně. Samozřejmě nesmíme zapomenout na britský English Breakfast Tea s mlékem nebo Earl Grey s citronem. Cukr a mléko se ale přidávají zpravidla do levnějších, horších čajů, tedy do takových, kde člověku nejde o čistou chuť.

Jsou čaje, které se více hodí na určitá roční období? 

V létě zákazníky samozřejmě více zajímají ledové čaje, pokud tedy vůbec ve vedrech zamíří do čajovny, a ne do vedlejší hospody na pivo. Přitom je horký čaj přirozeně ochlazující nápoj. S létem jsou ale neodmyslitelně spojeny právě ledové verze. Na takový způsob se dají připravit nejen sladké čajové nápoje, jako zmiňovaný Touareg, ale i samotné čisté čaje. Protože ty se ale připravují dlouhým louhováním v ledové vodě, čajovny nabízejí především ty sladké varianty, kde se čaj nejdřív připraví v horké vodě, a pak se ochladí ledem.

Dá se tedy čaj připravit správně i louhováním ve studené vodě?

Čaj lze připravit ve vodě jakékoli teploty. Jen se musí počítat s tím, že čím je voda studenější, tím pomaleji se čaj louhuje. Louhování přes noc je jistota. Večer dáte do jeden a půl litru vody deset až patnáct gramů čaje, dáte přes noc do lednice a na snídani máte hotový ledový čaj. Nedá se to tak ale dělat s každým druhem. Jistotou jsou japonské zelené čaje, ale ani každý zelený „japonec“ nemusí být vhodný. Jde v podstatě o metodu pokus-omyl.

 

Čaj není trpký, musí se jen správně připravit

Znáš nějaký rozšířený nepravdivý názor o čajích?

V naší zemi je celkem rozšířený názor, že čaj je trpký, a to je nejspíš i důvod, proč ho někteří moc nemusí. Není to ale pravda, čaj je jenom tak trpký, jak si ho kdo připraví.

Jak se liší účinky kávy a čaje?

Pokud se budeme bavit o povzbudivých účincích obou, tak rozdíl je v tom, že káva má okamžitý účinek, kdežto čaj pozvolný. Říká se, že čaj účinkuje až dvanáct hodin po konzumaci. Je to proto, že v kávě je kofein volný. V čaji se mu říká tein, je vázaný na třísloviny a uvolňování je delší.

Dehydratuje tedy čaj?

Určitě ano, čaj je močopudný. Kdybych to měl ale posoudit podle sebe, tak mnohem více dehydratuje káva a pivo (smích).

Lze čaj využít i jako přísadu do jídla?

Jako přísada do jídla se využívá namletý na jemný prášek. Nejčastěji je to matcha, ale už jsem se setkal i s rozemletým černým čajem.

Bereš práci v čajovně jako koníček, nebo se tomu chceš věnovat v budoucnu naplno?

Spíše jako koníček. Moc se tím vydělat nedá, takže do budoucna se plánuji věnovat svému studijnímu oboru, tedy archeologii.

 

Poznámka redakce: Autorka textu dotazovanému tyká, jelikož jej osobně zná.

Klíčová slova: čaj, čajovna, Olomouc, nápoj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.