06.05.2019 19:40


Bývalý student pedagogiky lidem představuje drogy pomocí komiksů

Autor: Jana Kopecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jako dospívající měl k drogám spíše negativní postoj. Později ho ale začalo zajímat, jak na ně bude jeho tělo reagovat. Začal tak kouřit marihuanu. Dnes se mladík na své anonymní facebookové stránce snaží formou vtipných obrázků informovat třeba o tom, jaké účinky drogy mohou mít. Než obrázkový komiks zveřejní, látku si pečlivě nastuduje nebo vyzkouší na vlastní pěst. Přeje si zůstat v anonymitě.

Marihuana. Foto: Jana Kopecká

Osmadvacetiletý mladík v dospívání k drogám zaujímal spíše negativní postoj. Dodnes vzpomíná, jak vyučující na základní škole studenty před užíváním drog varovali. V patnácti letech by ho vůbec nenapadlo, že někdy něco podobného zkusí. Pak ale prošel divočejším obdobím, ve kterém se rozhodl, že by rád nějaké látky vyzkoušel. Zajímalo ho především, jak na ně bude reagovat hlava. Jeho první drogou byl pervitin. „Až potom jsem se dostal k marihuaně," říká. Článek je součástí balíčku materiálů, jehož prostřednictvím se redakce Stisku pokouší pohlédnout na konzumaci marihuany z různých úhlů pohledu.

První setkání s marihuanou bylo podle něj fajn. Jeho kamarád ji užíval pravidelně, a tak měl příležitost vyzkoušet ji častěji. „Občas mě pozval na místo, kde jsme se spolu zhulili," popisuje. Drogu se ale nebál užívat ani při vysokoškolském studiu. Před třemi lety totiž studoval německý a anglický jazyk na pedagogické fakultě a rozhodl se, že marihuanu vyzkouší i při přípravě do školy. Myslí si, že mu pomohla se na učení koncentrovat. „Začal jsem zjišťovat, že se dokážu mnohem lépe soustředit. Vždy jsem měl příliš mnoho myšlenek. Tráva mě uklidnila a všechny rušivé myšlenky odstranila," říká. Marihuanu tak začal pravidelně užívat jako nootropikum, tedy drogu, která zlepšuje schopnost lidského myšlení.

Nyní se považuje za pragmatického uživatele drog. Používá je pouze k inspiraci a sebepoznání. „Když jdu někam ven, bývám střízlivý," dodává. Co ale rozhodně odmítá, je alkohol. Nemá totiž rád, když se kolem něj někdo opíjí. „Alkohol se dá užívat zodpovědně, ale většina lidí to neumí," myslí si. Ve srovnání s marihuanou je podle něj alkohol tvrdá a toxická droga. „Marihuanu vnímám jako drogu pro lepší soustředěnost," vysvětluje.

Rád rozšiřuje povědomí o drogách

Minulý rok při venčení psa dostal nápad, že by mohl vytvořil sérii vtipných komiksových obrázků. Založil si tak vlastní facebookovou stránku s tematikou drog, prostřednictvím které se snaží lidem objasnit, jak drogy užívat správně nebo jak je nebrat ideálně vůbec. Jeho první obrázek byl o látce dextrometorfan, která je obsažena v některých sirupech na kašel. „V těchto sirupech je dextrometorfan, který má v malém množství ozdravné účinky. Ve vyšším je to ale disociant. Člověka tak odřízne od reality a je možné se jím zdrogovat. Proto jsou některé z nich už jen na předpis," vysvětluje.

K obrázkům přidává popisky, ve kterých třeba radí, s čím zvolené drogy rozhodně nekombinovat. „Asi bych se označil za takového guru," říká se smíchem. Než vydá nějaký komiks, nastuduje si informace na internetu nebo se snaží spojit s lidmi, kteří mají s danou drogou nějakou zkušenost. „Občas také hledám informace o nějaké substanci, která mě hodně fascinuje. Momentálně třeba o durmanu," dodává.

Mimo jiné se také snaží lidi nasměřovat na vhodnější kontakty. „Co se týče pouličních dealerů, marihuaně jde ještě celkem věřit. Ale u LSD nebo pervitinu není jisté, co vše je v tom přimíchané," vysvětluje své obavy. Občas tak někomu poradí, od kterého dealera rozhodně nebrat, a doporučí lepší zdroj. Sám se do prodeje drog nikdy nepouštěl. „Nemám s tím zkušenosti," říká.

Velkou inspirací jsou mu Portugalci, kteří po roce 2001 přijali zákon dekriminalizující všechny drogy. „Lidé tam do té doby fetovali stejnými jehlami. Čím dál víc z nich bylo předávkovaných nebo závislých. Když se u někoho najdou drogy, dotyčný jde k adiktologovi," popisuje. Podle něj tak v Portugalsku začala důsledná osvěta. Podobný model by rád viděl i v Česku. „Rád bych se v tom angažoval. Učitelem být nechci," uzavírá.

Klíčová slova: Marihuana, Drogy, Durman, Pervitin

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.