22.10.2016 18:46


Být či nebýt spolu?

Autor: Viktorie Pokorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Komponovaným večerem s názvem Být či nebýt spolu odstartoval ve čtvrtek v divadle Polárka čtyřdenní program zaměřený na téma inkluzního vzdělávání. Akci na podporu integrace dětí s handicapem zde zahájil divadelní soubor Aldente, ve kterém mimo jiné vystupují i herci s downovým syndromem. Čestným hostem večera byla také ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. 

Autor: Viktorie Pokorná

Brno -  Celovečerní pásmo na téma inkluzního vzdělávání zahájil ve čtvrtek v divadle Polárka soubor Aldente se svou krátkou inscenací Kdopak by se toho bál. Představení pojednává o tom, jak se žije lidem s rukou, nohou či chromozomem navíc. Specifikem divadelního studia Aldente je, že do svých her zapojuje herce s downovým syndromem či jiným mentálním postižením.

Downovu syndromu se věnuje i výstava, která je umístěna ve foyer divadla Polárka. Právě o její zahájení se postarala ministryně Kateřina Valachová. V prostorách divadla si tak návštěvníci mohou prohlédnout siluety figurín lidí s downovým syndromem, které odpovídají na často kladené otázky související s tímto postižením. Řeší se tedy například otázky, jestli umějí lidé s downovým syndromem řídit auto, nebo zda mohou mít vztah s opačným pohlavím.

Součástí večera bylo i zahájení výstavy siluet lidí s downovým syndromem.

Samotného tématu inkluzního vzdělávání se týkala hlavně večerní panelová diskuze s dětmi s hendikepem a s jejich kamarády. Děti se bavily o tom, jaký je život s postižením v normální škole či naopak z druhé strany, jak se funguje dětem ve třídě, kde je integrovaný hendikepovaný student. Celá diskuze byla prokládána videi, které představovaly hendikepované děti zapojené do běžné školy a názory odborníků a rodičů žáků na některé problémy, které se ve spojitosti s inkluzí řeší.

Novela zákona o inkluzivním vzdělávání nabyla platnosti prvního září letošního roku. „Je nutno říct, že společné vzdělávání u nás existuje už deset let. Co ale nebylo fér, byl fakt, že škola, která vzdělává děti s vyšší potřebou podpory, potřebuje také vyšší péči. Jak po finanční stránce, tak její učitelé. A tyhle věci se snažíme lépe ošetřit právě novelou zákona,“ uvedla ministryně Valachová. 

Klíčová slova: inkluze, vzdělávání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.