16.11.2017 22:47


Byla jsem jako loutka, říká Jesica Miňovská

Autor: Tereza Dvořáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jesica Miňovská byla od útlého věku obětí sexuálního zneužívání. O své nešťastné zkušenosti se rozhodla mluvit. Skrze svůj příběh se snaží společnost upozornit na závažnost problému. Veřejnost se k ní však ne vždy staví podle očekávání. „Když u vyprávění nebrečíte, lidé vám nevěří,“ říká.

Jesica Miňovská

Jesica Miňovská přednáší na Masarykově univerzitě. Foto: Tereza Dvořáková

Brno – Jesicu Miňovskou od jedenácti let zneužíval její vlastní otec. Počáteční sahání pod košili časem vyústilo až k znásilňování, kvůli kterému Jesica otěhotněla. Psychický nátlak ji naokonec přivedl  k pokusu o sebevraždu. Dítě nepřežilo. V osmnácti letech se nakonec rozhodla utéct z domova. Přežívala na ulici, nebo u známých. Po druhém neúspěšném pokusu o sebevraždu začala s terapií. O svém životním příběhu se rozhodla mluvit veřejně. Chce, aby lidé získali k zneužívaným více porozumění.

Miňovská pochází z úplné rodiny, a i když se její rodiče dost hádali, označila rodinu jako normální. „S tátou jsem měla odjakživa velmi pevný vztah, máma byla chladná a on mi říkal, že mě má rád,“ popisuje začátek. V jedenácti letech za ní její otec začal chodívat do pokoje. „Často jsem se ráno probouzela s jeho rukou pod mojí košilí, pak na mě začal více sahat. Do čtrnácti let jsem si myslela, že je to normální,“ říká.

Otec Miňovskou manipuloval a situaci obracel proti ní. „Pamatuji se na jeden okamžik, kdy mi sahal mezi nohy a já mu řekla, že mě to bolí. Řekl mi, že ho nemám ráda, když mi to není příjemné. Já se pak cítila špatně. Byla jsem celou dobu loutka, to jsem si ale uvědomila až pozdě,“ vzpomíná.

Postupem času začal její otec ještě víc pít a po své dceři vyžadovat pohlavní styk, když se bránila, zmlátil jí. „V patnácti letech jsem se nechala hospitalizovat, řekla jsem tam, že jsem si chtěla ublížit sama. Pak byl od otce chvíli klid, bál se,“ uvádí. Tento klid ale netrval dlouho, Jesica musela kvůli hospitalizaci opustit školu a zůstala tak dlouho doma. On jí začal zneužívat a mlátit ještě víc. „Tehdy jsem se na rok dostala do apatie. Bylo mi to jedno,“ vzpomíná.

V šestnácti letech Jesica zjistila, že je těhotná. To pro ni byla naprosto zdrcující rána, až tak, že se pokusila spáchat sebevraždu, ta nevyšla. Přišla ale o dítě. Od té doby se situace jen zhoršovala, a tak v osmnácti letech utekla z domu. Byla jsem tehdy takový na půl bezdomovec, chvíli na ulici, chvíli u známých, minulost mě ale provázela všude,“ popisuje. Miňovská se pokoušela dramatickou minulost vymazat zpaměti, to ale nešlo a místo toho spáchala další pokus o sebevraždu. „To byl pro mě největší impuls, byla jsem na sebe naštvaná,“ říká.

Právě na základě tohoto impulsu se rozhodla začít s terapií. Ta se skládala zejména z kreslení obrázků , protože o problému nedokázala mluvit. To až později. Rozhodla jsem se o své zkušenosti mluvit veřejně, protože obecný názor lidí je, že si za to oběť může sama. To se mi nelíbí a já proti tomu chci vystupovat a chci, aby lidé kvůli mé zkušenosti měli trochu porozumění, " shrnuje Jesica. 

Klíčová slova: sexuální zneužívání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.