08.10.2018 10:02


Bydlení v Brně se prodraží, poptávka převyšuje nabídku

Autor: Klára Zajíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studenti se vracejí na koleje. Najít byt v centru Brna za dobrou cenu je pro ně náročné. Na jedno místo připadají desítky zájemců. Z hledání bytu se tak stává soutěž o to, kdo bude rychlejší.

Nájmy bytů v Brně zdražují

Brno – Dva jednadvacetileté studenty čekalo v září stěhování za studiem do Brna. Hledání bytu se však oběma zkomplikovalo. „Původně jsem si myslel, že půjdu na koleje. Čekali jsme, až se nám jako prvákům spustí ta možnost, ale nakonec jsem se rozhodl jít s kamarádem na byt,“ popisuje Martin Papala.

Podle výsledků výzkumu agentury Focus se padesát procent mladých osob přistěhovalo do města za studiem. Pro studenty ve věku od osmnácti do čtyřiadvaceti let jsou při výběru nejdůležitější náklady. Ty však v Brně meziročně stoupají. Nájemné letos podle statistik Realitymix. vzrostlo o sedmnáct procent. Mluvčí kanceláře primátora Filip Poňuchálek situaci vysvětluje tím, že pro Brno je specifická vysoká koncentrace studentů, kteří touží najít byt v centru města. „Vzniká obrovský převis poptávky nad nabídkou a ceny pronájmů to žene vysoko,“ uvádí Poňuchálek. Majitele bytů to vede ke zvyšování nájemného a koupě bytu se stává do budoucna výhodnou investicí.

„Nakonec se původní nájemníci rozhodli, že v bytě zůstanou, protože sami nenašli lepší bydlení,“ vypráví Martin Papala o situaci, která nastala v polovině srpna. Podobnou zkušenost popisuje i student Lubomír Palán: „Dva dny před podepsáním smlouvy nám majitel zavolal, že se nakonec rozhodl pronajmout byt známému.“ Koleje v té době už byly plné. Stávající, téměř čtyřtisícová kapacita lůžek je podle mluvčí Masarykovy univerzity Terezy Fojtové plná. V průběhu září se některá místa uvolnila. „Tato místa jsou okamžitě nabídnuta dalším zájemcům,“ uvádí Fojtová. „Nakonec jsem sehnal ubytování na Tvrdého kolejích,“ popisuje Lubomír Palán, jak našel ubytování v druhém týdnu semestru. Zájem studentů o koleje podle Fojtové od uplynulého roku vzrostl až dvojnásobně. Zvýšený zájem si vykládá nárůstem výše nájmů. Koleje se tak pro studenty stávají opět výhodné.

Po neúspěšném pokusu dostat se na koleje se Martin Papala rozhodl vyhledat bydlení na jedné z brněnských facebookových skupin. Lidé zde nabízejí k nájmu pokoje bez asistence realitních kanceláří. „I když to vypadalo, že jsem se ozval první, lidé odpovídali, že jsem v pořadí. Někteří měli padesát zájemců do půlhodiny,“ vypráví Papala. Na jednu nabídku se mu podařilo odpovědět jako prvnímu, ale nástup na byt byl možný až od října. „Kdybych neměl možnost spát u kamarádů, musel bych dojíždět domů do Ostravy,“ doplňuje. Jedním z lidí, kteří nabídku volného místa dali na Facebook, byl Vojtěch Vajaý. „Zprávy začaly vyskakovat téměř okamžitě. Zájemců jsem měl do několika minut dvacet. Nabídku jsem hned ukončil,“ říká. Sám již nestuduje, ale situace s bydlením v Brně podle jeho názoru není dobrá a studenti nejsou jediní, kdo to pociťuje.

Mladí lidé, kteří se do Brna přistěhují, většinou bydlí v rámci sdíleného bydlení. Třetina z nich podle agentury Focus považuje nájemní bydlení za drahé. Průměrná částka, jakou jsou mladí lidé v Brně za nájem na osobu ochotni zaplatit, je šest tisíc korun. Tuto skutečnost částečně potvrzuje i Martin Papala: „Maximálně bych byl ochotný zaplatit pět tisíc korun, proto jsem rád, že se mi povedlo získat bydlení v centru města za tři tisíce dvě stě korun.“ Město nabízí pro mladé obyvatele padesát sedm startovacích bytů, ty jsou však svými podmínkami vhodné spíše pro pracující partnery.

Klíčová slova: bydlení, podnájem, koleje, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.