07.12.2016 23:04


Bydlení pro všechny, provolávali včera demonstranti v brněnských ulicích

Autor: Josef Karlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Mít bydlení je základní potřebou každého z nás, o to více, když máte rodinu, děti a venku je teplota pod bodem mrazu. Více než stovce převážně romských rodin v Brně ale hrozí, že o svůj domov přijdou. Majitel bytů, firma Dolfin, se totiž rozhodla všechny rodiny do konce roku hromadně vystěhovat. Kvůli tomu se dnes v úterý šestého prosince sešlo přibližně dvě stě lidí na demonstraci za podporu těchto rodin.

Autor: Josef Karlík

Brno - Je půl šesté večer a v parku na ulici Vlhká se pomalu schází desítky lidí. Jelikož mrzne, pořadatelé připravili pro všechny demonstranty polévku, aby se mohli zahřát. Kolem pobíhají děti, které všemožně pózují přítomným novinářům, ale také každému, u koho vidí v ruce foťák. „Pane, vyfoťte mě prosím s mojí kamarádkou,“ říká mi desetiletá holčička, která tu bydlí. „Já chci taky,“ přidává se asi osmiletý kluk a skáče mi před objektiv. Děti mají většinou v ruce transparenty s nápisy „Chceme slušné bydlení“ nebo „Brno pro všechny“.

Transparenty připravili organizátoři akce a rozdávají je všem příchozím. „Pojďte kluci, nestyďte se! Na tom, že ponesete ceduli s heslem není nic trapného,“ volá jeden z organizátorů směrem ke skupince místních puberťáků. Když rozdají všechny transparenty, berou si organizátoři hlavní slovo. „Děkuji všem, kdo dnes přišli. Problém s vystěhováváním sociálně slabých v Brně je tu již několik let, ale politici a úředníci nemají vůli ho řešit. Proto jsme zde my, abychom jim ukázali, že je potřeba něco dělat,“ říká radní pro Brno-střed David Oplatek (Strana zelených), který má na starosti sociální politiku a národnostní menšiny. „Musíme politikům ukázat, že Brno je naše, nikoliv podnikatelských spekulantů. Město a stát se musí postarat o sociální bydlení pro své občany,“ doplňuje Miriam Kanioková z hnutí Chceme bydlet, které tuto demonstraci organizuje.

Po úvodním projevu se demonstrující vydávají na pochod. Celou demonstraci organizátoři oficiálně nahlásili, takže průvod po celou trasu z Vlhké ulice k Janáčkovu divadlu doprovázejí policisté. Odklánějí dopravu a zajišťují bezpečí demonstrantů, pochod je ale pokojný. V čele průvodu jde muž s megafonem, jenž vyvolává hesla, která potom ostatní opakují: Černí, bílí, spojme síly! nebo Chceme bydlet. Za ním nesou demonstrující hlavní transparent s nápisem: Chceme bydlet.

Všichni míří k sídlu společnosti Dolfin. Tam organizátoři sypou na chodník plyšáky jako symbol dětí, které chce společnost s jejich rodinami vystěhovat. Aktivisté pak pokračují k nedalekému Janáčkovu divadlu, kde pro ně připravil divadelní spolek Feste představení. Lidé se rozmisťují na schodišti divadla, které prozatím slouží jako hlediště. Jeviště je připraveno na terase před divadlem.

Na jevišti jsou tři herci, dva představují Romy, třetí předsudky převládající o Romech ve společnosti. Představení se skládá z autentických výpovědí lidí, kteří se z brněnského „Bronxu“ musí vystěhovat, a z monologů samotných herců. Hlavním námětem představení je problematika získání nového bytu. Z výstupu vyplývá, že pro většinu Romů je získání nového bydlení téměř nemožné kvůli barvě jejich pleti. Po skončení představení odměňují lidé herce hlasitým aplausem. „Bylo to krásné a pravdivé,“ říká jedna z aktivistek.

Na závěr se slova ujímají opět organizátoři. „Nejisté bydlení není jen romský problém, je to problém všech chudých lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě. Domov znamená jistotu a bezpečí a bez něj nelze být platným členem společnosti. Za domov nelze považovat ubytovnu, ani byt se smlouvou na měsíc dopředu. Proto vyzýváme politiky, aby podpořili důstojný život pro lidi s nízkými příjmy, říká na provizorním jevišti členka hnutí Chceme bydlet Alena Augustová.

Součástí závěru programu je také předání symbolické žádosti městu, která zástupce vyzývá k lepší sociální politice. Žádost přebírá radní David Oplatek. „Tato demonstrace je pouze začátek, nechceme řešit problém pouze v Brně, ale i v celém Česku. Vláda slíbila, že připraví zákon o sociálním bydlení, který ještě neprojednala. Jelikož zbývá necelý rok do parlamentních voleb, je teď poslední šance, aby poslanci zákon projednali a schválili. Právě toho chce naše iniciativa dosáhnout,“ uzavírá Milota celou demonstraci.

Klíčová slova: Brno, Sociální bydlení, Chceme Bydlet, demonstrace

  • P1000086.MP4
    Popis: Hlavní transparent.
    Autor: Josef Karlík
  • P1000091.MP4
    Popis: Demonstranti provolávající hlavní hesla.
    Autor: Josef Karlík

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.