11.04.2018 16:06

Buldoci prohráli s Ústím a baráž o udržení stále nemají jistou

Autor: Jaroslav Galba | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Brněnští Buldoci nestačili ve včerejším utkání na florbalisty z Ústí nad Labem a dál tak nemají baráž o setrvání v Extralize jistou. Brňanům se nepodařilo navázat na předchozí tři výhry v řadě, naopak podruhé v sérii o udržení zvítězili Ústečtí. O výsledku 4:3 po prodloužení rozhodl severočeský Viktor Kopecký. Šanci na nápravu budou mít Bulldogs již tuhle v sobotu Ústí. Stačí jim jedno vítězství, aby poslali soupeře do nižší soutěže a sebe do další zápasové série, tentokrát již o definitivní setrvání v Extralize.

Brno - Florbalisté Bulldogs Brno podlehli ve včerejším pátém zápase play-down české Extraligy soupeřům  z Ústí nad Labem v prodloužení 4:3. A to i přes viditelnou herní převahu. Hosté třikrát vedli, ale Brňanům se podařilo pokaždé srovnat. Jejich naděje v prodloužení definitivně pohřbil forvard Viktor Kopecký. V souboji dvou nejméně úspěšných extraligových týmů letošní sezóny tak Ústečtí dokázali odvrátit sestup a stav série snížili na 3:2. Naopak Buldoci promarnili šanci poslat soupeře do první ligy před domácím publikem. Série se hraje na čtyři vítězné zápasy a jde o hodně. Vítěz se v další sérii utká s mistrem druhé nejvyšší soutěže o to, kdo bude hrát příští sezónu Extraligu a kdo se bude muset spokojit s první ligou. Poražený rovnou klesne o soutěž níž.

„Hráli jsme to stejné jako v minulých zápasech. Nejsme schopni dát snadný gól, neustále soupeře tlačíme, a pak nám oni dají z pěti šancí čtyři branky. Možná jsme se trochu uspokojili tím, že postup do baráže je blízko. Prvních patnáct minut jsme doslova spali,“ zmínil příčiny porážky brněnský obránce Jiří Bauer.

Přesto vstup do zápasu patřil Buldokům. První střelu si připsal kapitán Jiří Juhaňák. Naopak hosté poprvé zahrozili až ve třetí minutě. Jejich pokus obrana prozatím pokryla, nicméně s přibývajícím se časem se Ústečtí začali stále více osmělovat. Série nebezpečných akcí vyvrcholila v 9. minutě, kdy se na levém křídle uvolnil hostující Mikuláš Krbec a přesnou ranou poslal míček mimo dosah Kuhna k levé tyči. Severočeši rázem vedli 0:1.

Domácí se do hry znovu pořádně pustili až v poslední pětiminutovce. Velkou parádu předvedl Jiří Bauer, když se kličkou vyhnul protihráči a nastřelil míček před branku. Ostatní útočníci však příležitost nezužitkovali. Stejně neuspokojivý závěr zakomponovali Brňané do své kombinační symfonie po pravém křídle. Do stoprocentní šance se po sérii přihrávek dostal Luděk Ondráček, také on ale pálil jen do brankáře Severočechů. Hosté se na konci třetiny nezmohli vůbec na nic, k aktuálnímu stavu si ovšem mohli blahopřát.

Domácí jim nehodlali gratulovat a do druhého dějství vpadli s prozatím neviděnou motivací. Finální akce však stále scházela a tak museli pomoci protihráči v bílém. Po chybě ve středu pole se míčku v osmadvacáté minutě zmocnil David Slaneček a vybídl ke skórování nikým nehlídaného Luďka Ondráčka. Útočník vyrazil k hájemství hostů zcela sám a strážce branky Tomáš Fibinger musel kapitulovat.

Rázem se hrálo nahoru dolů. Další povedenou narážečku režíroval brněnský Bauer, střela z brankoviště ale vedení domácím nepřinesla, stejně tak se fanoušci neradovali ani po nebezpečném pokusu z dálky. Do sítě tlačil balonek na druhé straně také forvard Ústí, ale dočkal se až chvíli před hvizdem jeho spoluhráč Lukáš Täuber. Ústečtí šli tak i podruhé do kabin s jednobrankovým náskokem.

Brňané viděli, že jim šance na záchranu mizí mezi prsty a třetí třetinu zahájili soustavným tlakem. Připsali si tři rychlá zakončení po sobě, pak nastřelili břevno, ale hosté se bránili urputně. V osobních soubojích nekousali Buldoci, ale Ústečtí a domácí hráči několikrát skončili na zemi či v mantinelu. Po pěti minutách zvedl fanoušky ze sedaček domácí Lukáš Mráz. Míček sice dostal do sítě, ale pouze do té boční. Ve 48. se příznivci mohli radovat znovu a tentokrát právem. David Coufal převzal přihrávku a ze střední vzdálenosti vypálil nechytatelný projektil do levého horního rohu. Fibinger neměl nárok a bylo opět srovnáno. 2:2.

Hrálo se pouhých šedesát vteřin a znovu udeřili Ústečtí. Hosté předvedli zajímavou kombinaci, na jejímž konci švihla hokejka Mikuláše Krbce. Útočník si připsal druhý gól zápasu a potřetí strhl vedení na svoji stranu. Od té chvíle se hrálo o všechno a vrčet začali konečně také Buldoci. Soupeře zcela zamkli okolo velkého brankoviště a střely mezi tři tyče jen pršely. Nakonec se vyplatila ta nejméně nápadná z nich. Josef Žižka dostal svůj přízemní projektil ze střední vzdálenosti mezi nohy severočeského brankáře a míček se pomalu dokutálel do sítě. Fibinger daroval domácím lacinou branku.

Osm minut před koncem se Brňané opět dotáhli, ale cítili, že mají na víc. Dokázat to chtěl zejména obránce David Sládeček. Na soupeřově polovině sám vybojoval míč a okamžitě vypálil. Pumelice z jeho hole orazítkovala břevno a jak Sládeček, tak diváci se dostávali do varu. Řízný obránce se ovšem rozvášnil až moc. Pár vteřin po své nadějné akci srazil k zemi protihráče a rozhodčí ho poslal na dvouminutový odpočinek. Přesilovku hosté nezužitkovali i proto, že se ke Sládečkovi chvíli na to připojil také ústecký David Stummer. Za záda brankářů už míček nezvládl poslat nikdo a zápas dospěl do prodloužení, které rozhodl po akci z pravé strany Viktor Kopecký. Brňané byli po většinu zápasu lepší, vytvořili si více šancí a častěji drželi míček. Rozhodla však bojovnost a zápal hostů, kteří prodloužili sérii a stále mají šanci se v Extralize udržet.

„Musíme hrát jako tým. Jsme lepší, toho jsme si vědomi. Vědí to i oni, ovšem dnes si to dokázali vybojovat. Že bychom spadli, to si vůbec nepřipouštím,“ uzavřel Bauer.

O poznání veselejší byl střelec rozhodující branky Viktor Kopecký. „Radost máme, ale musím říct, že dnes nevyhrál lepší tým. Měli jsme jen více štěstí. V zápase jsme šli na hranu našich možností, jelikož teď již nemáme co ztratit,“ uvedl ústecký útočník.

Ústečtí si letos zahráli Extraligu poprvé a dle Kopeckého se úroveň nejvyšší soutěže nedá s první ligou vůbec srovnávat. „Museli jsme se zlepšit naprosto ve všem. Na tuhle kvalitu jsme si zvykali prakticky po celou sezónu, jelikož většina z nás Extraligu nikdy předtím nehrála,“ sdělil s tím, že i kdyby se jeho celek po této sérii poroučel zase o patro níž, pro celý tým to byla obrovská zkušenost.

Další zápas spolu soupeři sehrají v sobotu v Ústí nad Labem. Do brněnské haly Vodova se série na závěrečné utkání vrátí jen v případě, že Severočeši o víkendu opět vyhrají.

Klíčová slova: florbal, Bulldogs Brno, Brno, Extraliga