08.10.2019 23:44


Budoucnost přírodní medicíny spočívá ve změně patentu na přírodní léčiva, říká Kokoška

Autor: Jessica Kapetanović | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rooftop Talks je jméno pravidelných přednášek konajících se na střeše Lucerny v Praze každé pondělí v 18 hodin. Toto pondělí 7. října představili organizátoři téma léčivých rostlin. Hostem přednášky byl učitel Ladislav Kokoška z fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity.

Přednáška o léčivých rostlinách na střeše pražské Lucerny. Autor: Jessica Kapetanovič

Praha – Při přednášce na střeše pražské Lucerny rozdělil Kokoška pohled společnosti na rostliny jako léčiva na dva typy. Jedna polovina vidí byliny jako jedinou správnou cestu, která spasí všechno a zároveň kritizuje syntetické léky nebo například očkování. Tou druhou polovinou jsou skeptici tvrdící, že rostliny nemají žádný účinek. Mezi ně patří i lékaři. „Pravda o rostlinách jako léčivech je někde mezi těmito dvěma názory,“ vyjádřil svůj názor Kokoška. 

Účinky léčivých rostlin můžeme pozorovat například v průzkumech o konopí docenta Lumíra Hanuše. „Úspěšnost je báječná, například při paliativní léčbě může pacient zůstat zcela bez symptomů a úspěšnost je osmdesát až devadesát procent,“ řekl dříve Hanuš pro Zdravotnický deník. Léčebné dopady bylin se dají pozorovat i u zvířat. „Pokud zvířata něco užívají, je to zcela jistě na fyziologické bázi. U nich se totiž nemůžeme bavit o něčem, jako je placebo efekt,“ doplnil Kokoška.

Většina léků, tedy alespoň v prvotní fázi, obsahuje přírodní látku. Problém je v tom, že farmaceutické firmy musí lék nějakým způsobem změnit, než ho začnou prodávat, aby si ho mohly patentovat. „To, že člověk najde v přírodě léčivou rostlinu, neznamená, že si na ní může udělat patent. Ta rostlina je součástí přírody. Patentovat si ji může až po tom, kdy ji nějak změní, tedy poté co do ní přidá syntetické látky,“ řekl Kokoška. Řešení této situace vidí ve změně zákona, kdy by si farmaceutické firmy mohly patentovat „co chtějí“. V takovém případě by se mohly vyrábět čisté přírodní léky a v mnohem větším počtu, než je tomu dnes. 

„Dnes se většina adiktologů hlásí spíše k přírodní léčbě, protože do léků se dávají mimo jiné látky, které pomáhají k tomu si na látku navyknout a užívat ji opakovaně,“ sdělila studentka adiktologie z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Laura Tichá. Právě pro to by podle ní změna zákona ve finále moc nepomohla, protože by tyto látky byly do přírodních léků přidány stejně. „Firmy by do těch léků stejně přidávaly něco, na co si člověk může vytvořit závislost, aby si to mohl jít koupit znovu a ony z toho měly více peněz,“ uzavřela Tichá.

Klíčová slova: Rostliny, tropické zemědělství, česká zemědelská univerzita, Praha, Lucerna, Rooftop Talks, léky, farmaceutika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.