20.03.2015 17:22


Budoucnost Evropy není mladým středoškolákům lhostejná

Autor: Bazgierová Pavla | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Aktuální problémy mezinárodní politiky budou o víkendu řešit středoškoláci ve Zlíně. Více než osmdesát studentů se dnes sešlo v tomto městě ve snaze zlepšit svoje komunikační dovednosti, získat vědomosti a zdokonalit se v anglickém jazyce.

Zlín - Sedmnáctý ročník Národní výběrové konference dnes oficiálně začal ve Zlíně. Středoškolští studenti z Česka a Evropy budou diskutovat například o demokratickém deficitu Evropské unie, o telefonních špionážích či o propagaci obnovitelných zdrojů energie v Evropě. Konferenci pořádá Evropský parlament mládeže České republiky s cílem rozšířit povědomí o evropské politice mezi mladými lidmi.Účastnická karta Robina Lettiho s logem konference

Dvaačtyřicet členů organizačního týmu má na starost vedení debat ve specializovaných komisích. Studenti si skupinu zvolili podle toho, co je zajímá. „Ve Švýcarsku je přímá demokracie velmi rozvinutá, a proto mohu přispět do diskuze konkrétními příklady,“ zdůvodnil švýcarský delegát Robin Letti výběr Komise pro demokratický deficit a ústavní záležitosti. Evropská unie by podle něj mohla zvýšit důvěru občanů přímou volbou Evropského komisaře.

Delegáti v komisích se od rána seznamují prostřednictvím interaktivních her. Po poledni začnou pracovat na konkrétních resolucích a večer je čeká společná večeře. V sobotu budou studenti pokračovat v přípravě svých usnesení a debatovat v jednotlivých komisích. Večer oživí program slavnostní ples zaměřený na téma boty. Tímto výběrem chtěli organizátoři vzdát holt Tomáši Baťovi, díky němuž se Zlín stal střediskem obuvnického průmyslu. V neděli program konference zakončí debatéři prezentacemi svých návrhů na řešení konkrétních problémů.  

Komise pro demokratický deficit a institucionální záležitostiPo skončení akce porota vybere některé studenty, aby zastupovali Českou republiku na konferencích v dalších evropských městech. Pořadatelé si od projektu slibují lepší reprezentaci České republiky na mezinárodním poli. „Vychováváme si studenty, kteří v budoucnu využijí zkušeností z multikulturního prostředí pro zlepšení postavení Česka ve světě,“ zhodnotil přínos akce student finanční matematiky a vedoucí Komise pro ekonomické záležitosti Michal Koláček. „Umění spolupráce v týmu a znalost jazyka pak mladí lidé uplatní za několik let ve své práci,“ dodal.

Evropský parlament mládeže je studentská nezisková organizace fungující od roku 1998. Každoročně pořádá dvě zasedání, na která se mohou studenti přihlásit jednotlivě (České fórum) nebo v rámci týmů (Národní výběrová konference). Je také organizátorem týdenního Evropského fóra. Na konci února letošního roku organizace získala Cenu evropského občana, již si její zástupci převzali v Bruselu. 

Klíčová slova: Národní výběrová konference, Evropský parlament mládeže, středoškoláci, mezinárodní projekt

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.