22.04.2014 18:28


Budoucí zubaři učili lidi, jak pečovat o zuby

Autor: Vlčková Kamila | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané se dnes mohli přiučit správné ústní hygieně. Po celý den na ně totiž v centru města čekali studenti zubního lékařství a radili jim, jak pečovat o zuby. Budoucí lékaři připomněli spoluobčanům, jak je důležité pečovat o svůj chrup. Vysvětlili jim také, co je to zubní kaz, jak vzniká a jak mu předcházet. Zájemcům také poradili, jak mají správně držet kartáček a jak postupovat při čištění zubů.

Brno – Zubní kaz postihuje až osmdesát procent české populace. Budoucí zubaři se proto snaží zlepšit ústní hygienu obyvatel Česka pomocí projektu Ve zdravé ČR zdravý zub, který mimo jiné tvoří kampaň zaměřená na širokou veřejnost. „Primárně chceme lidi spíše motivovat a vštípit jim, proč se mají o svůj chrup pečlivě starat. Zároveň je učíme, jak si správně čistit zuby,“ řekl jeden z organizátorů akce Petr Halama. Studenti zubního lékařství na Masarykově univerzitě se proto po osmé hodině shromáždili na náměstí Svobody v centru Brna, kde předávali své znalosti kolemjdoucím.

„Cílem je naučit veřejnost správnou péči o zuby. Odpovídáme také na všechny dotazy. Máme po ruce modely zubů i kartáčků. Lidé sami přicházejí a chtějí, abychom je něco naučili,“ řekla studentka zubního lékařství Simona Chalupská. Kolemjdoucí se od studentů například dozvěděli, že zubní kartáček má mít rovně zastřižené štětiny, při čištění se drží jako tužka a přikládá se na rozhraní dásně a zubu pod úhlem pětačtyřiceti stupňů. Poté se krouživými pohyby vyčistí všechny zuby zepředu i zezadu.

Studenti se také snažili upozornit na časté chyby při čištění zubů. Například mnoho lidí podle nich stále zapomíná na čištění vnitřní strany chrupu. Objevují se však i jiné nešvary. „Myslela jsem si, že si zuby čistím správně, ale ukázalo se, že to není úplně pravda. Teď vím, v čem jsem dělala chyby a jak se o zuby lépe starat,“ řekla Jaroslava Havlíčková, která se od studentů nechala poučit. Stejně jako ostatní proškolení návštěvníci dostala kartáček na zuby od sponzora akce.

Před tím, než vyšli do ulic, prošli studenti školením, v rámci kterého se připravili na to, aby lidem podávali kvalitní informace. „U studentů vycházíme z jejich teoretických a praktických dovedností, které si osvojí během studia. Nicméně jsme pro ně připravili tři přednášky, ve kterých jsme jejich znalosti dále prohloubili a připravili je na to, co je může v průběhu akce potkat,“ popsal Halama přípravu na akci, které se účastnili i studenti prvního ročníku, kteří ještě nemají tolik zkušeností.

Studenti šířili zubní osvětu nejen v Brně, ale i v Praze, Plzni, Hradci Králové a Olomouci. Projekt Ve zdravé ČR zdravý zub odstartoval v roce 2007 zásluhou tehdejšího studenta a dnes zubaře Jana Vokurky. Ten chtěl zvýšit povědomí o potřebě důkladné ústní hygieny a umožnit studentům setkat se s budoucími pacienty.

Klíčová slova: Ve zdravém Brně zdravý zub, zuby, studenti, Brno, čištění zubů

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.