30.04.2020 08:27


Bude Brno Evropským městem kultury? Přípravy pozastavil koronavirus

Autor: Denisa Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Přípravy Brna na soutěž Evropské město kultury 2028 přerušila koronavirová pandemie. Oddělení, které mělo přípravy na starost, je plně vytížené řešením zmírnění dopadů koronavirové krize na místní kulturu," uvedl brněnský radní pro kulturu Marek Fišer. Kandidaturu Brno oznámilo loni v březnu. Účast zvažuje také Ostrava a Liberec.

Brno zahájilo přípravy na soutěž Evropské město kultury 2028. Ty přerušila koronavirová pandemie. Zdroj: Pixabay

Brno – Kvůli kandidatuře města v soutěži Evropské město kultury 2028 se brněnský magistrátní odbor kultury v minulém roce rozšířil o oddělení koncepce a rozvoje. Nyní se ale jeho zaměstnanci naplno věnují snaze zmírnit dopad koronaviru na místní kulturu. „Byl bych rád, kdybychom se k přípravám na soutěž Evropské město kultury 2028 po pandemii vrátili, ale nedokážu teď úplně předjímat. Asi je všem jasné, že město bude mít velké výpadky v rozpočtu (rozpočet pro přípravnou fázi soutěže měl být asi třicet milionů korun - pozn. red.) a budeme se o tom samozřejmě bavit znovu v momentě, až budeme mít jasněji," sdělil brněnský radní pro kulturu Marek Fišer. 

Města, která v minulosti titul získala, zaznamenala stabilní nárůst počtu turistů. Titul má dopad jak na nárůst tržeb v místních podnicích, tak na celkový počet pracovních míst v regionu, což je viditelné na příkladu Plzně, která titul získala před pěti lety. „Celková útrata návštěvníků akcí v souvislosti s projektem Plzeň 2015 byla přes pět set šedesát milionů korun, z čehož zhruba polovinu utratili Plzeňané, asi třetinu návštěvníci z jiných českých měst a zbytek zahraniční turisti," uvedl v tiskové zprávě Jiří Suchánek, ředitel organizace Plzeň 2015.

Brno v soutěži zatím nemá české vyzyvatele. Ostrava a Liberec s kandidaturou stále váhají. „Účast v soutěži zatím stále zvažujeme. V širší spolupráci s mnoha osobnostmi z oblasti kultury v našem městě jsme pečlivě vyhodnocovali všechna pro a proti. Víme, že je na vydání konečného rozhodnutí o kandidatuře Ostravy nejvyšší čas. Koronavirová pandemie však stanovila jiné priority," popsal ostravský primátor Tomáš Macura. 

Liberec bude o podání přihlášky rozhodovat teprve po zveřejnění výzvy ministerstvem kultury v příštím roce. Začali jsme pracovat na tvorbě strategie kultury a souvisejících dokumentů potřebných k podání přihlášky," uvedl náměstek libereckého primátora Ivan Langr.

Soutěž Evropské hlavní město kultury je projektem Evropské unie, jehož posláním je sblížení evropských národů. Ocenění uděluje Rada ministrů kultury na dobu jednoho roku. Vítěz soutěže obdrží jako cenu jeden a půl milionu eur a titul Evropské hlavní město kultury k užívání na dobu neurčitou. Termín pro podání přihlášek je do konce roku 2022. Kromě Plzně obdržela titul i Praha, a to v roce 2000. Evropskými hlavními městy kultury pro letošní rok jsou Galway v Irsku a chorvatský přístav Rijeka.

Klíčová slova: Brno, Ostrava, Liberec, Evropské město kultury, kampaň, kultura, soutěž, Evropa, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.