19.03.2014 12:20


Brontosaurus rozvěsil v Brně ptačí budky

Autor: Vlčková Kamila | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Skupina dobrovolníků v úterý večer pomáhala přírodě. V parku pod Špilberkem rozvěsila nové ptačí budky. Zahnízdí v nich zejména špačci a sýkory.

Brno – Akci Budky pro Brno! zaštítila organizace Hnutí Brontosaurus, která se věnuje ochraně přírody a památek. Dobrovolníci se rozhodli vyvěsit budky v brněnských parcích, protože zde chybí přirozená stanoviště pro hnízdění ptáků. „Potřebují dutiny a vykotlané staré stromy. Ty se ale kácí, aby neohrozily bezpečnost lidí v parku. Budky budou sloužit jako náhrada,“ řekl Dominik Grohmann, organizátor věšení budek a koordinátor programu Akce Příroda, jehož bylo věšení součástí.

Skupina asi dvaceti nadšenců v parku pod brněnským hradem Špilberk rozvěsila třináct ptačích budek tří různých druhů. Platí, že čím větší je budka, tím větší opeřenci ji osidlují. „Kdyby ve velkém špačníku zahnízdil menší pták, třeba sýkora, je pravděpodobné, že by jej špaček vyhnal. Je totiž větší a silnější,“ sdělil Grohmann. Proto se vyrábí i menší budky, sýkorník a lejskovník. Mají menší vletový otvor a větší ptáci se do nich nedostanou. Sýkorník, který dobrovolníci rozvěsili na Špilberku, má otvor s průměrem 34 milimetrů. „Existují ale i sýkorníky s menším otvorem. Jsou pro nejmenší sýkory modřinky, které jsou odjinud vyháněny zejména sýkorami koňadrami,“ dodal Grohmann.

Pravidlem pro věšení budky je umístit ji co nejvýše a zároveň co nejdál od větví, aby se k ptákům nemohli dostat predátoři. „Všechny naše budky mají uvnitř navíc antipredační zábranu. Je to destička, která zabrání kočkám nebo třeba kunám dosáhnout na ptáčata v budce,“ řekl Grohmann. Vletový otvor budky se dobrovolníci pokoušeli směřovat na jihovýchod kvůli převládajícím severozápadním srážkám. Otvor by měl být natočen na opačnou stranu, aby do budky nepršelo.

Hnutí Brontosaurus budky koupilo v chráněné dílně v Pelhřimově. „Příště bych chtěl nakoupit jen materiál a budky vyrobit sám,“ řekl Dominik Grohmann s tím, že letos má v plánu uspořádat věšení budek ještě pětkrát. Na nákup budek přispěli dobrovolníci. „Peníze jsme vybírali na plese, který pořádal Okrašlovací spolek při katedře environmentálních studií na Masarykově univerzitě,“ dodala studentka environmentalistiky a členka spolku Michaela Horynová.

Ačkoliv se doporučuje věšet budky na podzim, podle Grohmanna nevadí, když se věší i jindy v roce. „Musíme ale počítat s tím, že většinu budek zahnízdí ptáci až v průběhu příštího roku,“ dodal Grohmann. Některé budky ptáci možná využijí již letos. Osídlí je ale až po nějaké době, kdy budky tak zvaně oprší a splynou víc s okolím. Další budky dobrovolníci rozvěsí 8. dubna v parku Lužánky. „Plánujeme také věšet na Kraví hoře a v zahrádkářské kolonii na Starém Brně,“ doplnil Grohmann.

Podrobnosti o plánovaných dobrovolnických akcích najdete na stránkách Akce Příroda nebo na stránkách Hnutí Brontosaurus.

Klíčová slova: Budky pro Brno!, Hnutí Brontosaurus, dobrovolnictví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.