18.04.2020 16:21


Brno zřídilo první kontaktní centra pro lidi bez domova

Autor: Kateřina Benáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V době pandemie nového koronaviru jsou lidé bez přístřeší jednou z kriticky ohrožených skupin obyvatel. Neziskové organizace a brněnský magistrát zareagovaly na obavy z šíření nemoci zřízením kontaktních center.

Stacionář ve Vlhké (Foto: Kateřina Benáčková)

BRNO – V Brně vznikla první dvě kontaktní centra pro lidi bez domova. Nonstop centrum funguje v bývalém vojenském sportovním areálu u Anthroposu, denní stacionář se nachází v ulici Vlhká. Obě střediska jsou v provozu od pátku a jejich cílem je zamezit šíření nového koronaviru mezi lidmi žijícími na ulici.

Akutní kontaktní centra zřídil v reakci na koronavirovou pandemii brněnský magistrát. Jejich činnost zajišťují neziskové organizace Společnost Podané ruce a Diecézní charita Brno. Provoz center podporuje i Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, jejíž studenti se jako dobrovolníci zapojují do chodu denního stacionáře ve Vlhké.

Nový koronavirus je pro lidi bez přístřeší a jejich okolí velkou hrozbou. Nově zřízená centra proto zájemcům zajišťují základní hygienické podmínky, sociální zázemí a příděl potravin. Zároveň se staly novými odběrovými místy pro testování na koronavirus. „K dispozici budou i lékaři či medici. Pokud bude nutné umístit pozitivně testované do karantény, disponujeme ubytovnou v Železniční ulici, která je pro tyto účely vyčleněna. V případě, že by její kapacita byla překročena, máme k dispozici ještě další budovu v areálu židenických kasáren,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Stacionář v ulici Vlhká je otevřen denně od 8:00 do 20:00, brněnský magistrát jeho provoz schválil do konce letošního roku. V centru jsou umístěny obytné kontejnery zajišťující nezbytné sociální zázemí, na provozu se podílí dvě směny dobrovolníků. „Naše zapojení spočívá v pomoci studentů dobrovolníků, kteří využijí získané znalosti z oboru sociální politika a sociální práce či psychologie a pomohou při provozu denního stacionáře například s přípravou potravinových balíčků, úklidem či asistencí profesionálním sociálním pracovníkům,“ řekl proděkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Bohuslav Binka.

Druhé centrum, které se nachází na Střeláku u Anthroposu, bude v nonstop režimu fungovat minimálně do 15. července. Sociální zázemí ve středisku zajišťují stany, nouzové přístřešky a mobilní sprchy. Kapacita obou center je kolem čtyřiceti osob, bezpečnost v daných lokalitách má na starosti brněnská městská policie. Vytvoření dalšího kontaktního centra plánuje Spolek křesťanské pomoci Bučovice v areálu kasáren v Židenicích.

Lidé bez domova a terénní sociální pracovníci jsou v době šíření nákazy koronaviru ohroženou skupinou. Brno se proto ve spolupráci s vědci z Masarykovy univerzity a Společnosti Podané ruce rozhodlo pro jejich plošné testování. Neziskové organizace zajistí testy, jejich zpracování provede výzkumné centrum Masarykovy univerzity Středoevropského technologického institutu (CEITEC). Na chod práce v laboratořích můžou lidé přispět ve veřejných sbírkách.

Klíčová slova: koronavirus, kontaktní centrum, lidé bez domova

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.