06.03.2020 16:40


Brno začne na jaře rozdělovat byty lidem v nouzi. Vznikne i kontaktní místo pro bydlení

Autor: Zuzana Zavadilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští zastupitelé v úterý odhlasovali přijetí dvou dotací z Ministerstva práce a sociálních věcí. Už v dubnu nebo květnu by tak lidé v nouzi měli získat první byty, které jim město v loňském roce vyčlenilo. Brno vybuduje i kontaktní místo pro veškerou správu bydlení. 

Dočasně bude fungovat kontaktní místo pro bydlení na Malinovského náměstí. V příštích měsících by se mělo přesunout na Křenovou ulici

Brno – Senioři, handicapovaní, děti z dětských domovů a lidé v nouzi budou moct od jara podle vedení města Brna užívat až sedmdesát bytů. Ne však lidé bez čistého trestního rejstříku nebo se závislostí. Brno využije dvě dotace ve výši necelých třiceti milionů korun na zaplacení sociálních pracovníků, právníků, vybavení bytů a také na vybudování střediska s informacemi o možnostech bydlení.

Město zatím vyčlenilo třetinu ze sedmdesáti bytů. Podle náměstka Olivera Pospíšila (ČSSD) patří osmdesát procent městských bytů městským částem. „Potřebujeme, aby je jednotlivé části poskytly, město nemá k dispozici dostatek bytů,“ vysvětlil. Zhruba za měsíc plánuje náměstek Robert Kerndl (ODS) svolat starosty městských částí. „Budeme řešit, kterým žadatelům umožníme v bytech bydlet,“ řekl.

Právě selektivní přístup k zájemcům o byty kritizovali lidé loni na podzim, když se o návrhu dotace jednalo. Kerndl uvedl, že při výběru nebudou zvýhodněni jedinci s trestní minulostí nebo závislostmi. V oficiálních podmínkách dotace přitom stojí, že by ve výběrovém bodovacím systému zvýhodňováni být měli.

„Je evidentní, kterým lidem chce Brno byty přidělovat a kterým nikoliv,“ řekl člen hnutí Žít Brno Martin Freund, který před šesti lety stál u zrodu projektu Housing First (Bydlení především, pozn. red.). „O výběru rozhodují komise většinově složené ze starostů nebo politiků. Ti se na přidělování bytů dívají zásluhovým způsobem,“ dodal Freund, který nyní pracuje jako poradce bratislavského primátora v oblasti sociálního bydlení.

Hlasování zastupitelstva o dotaci projektu na zabydlování rodin a jednotlivců nepředcházela žádná diskuse. Z přitomných zastupitelů dotaci podpořilo třiačtyřicet z nich, čtyři byli proti. Vedení města prohlašuje, že tak pokračuje v projektu Housing First. S tím však Freund nesouhlasí. „Housing First není jakýkoliv pokus o sociální bydlení. Je to nezásluhový systém určený pro specifické cílové skupiny. V tom vedení města nepokračuje,“ vysvětlil.

Ke zlepšení aktuální bytové situace by mělo přispět i kontaktní místo pro bydlení. Pro jeho vybudovaní hlasovalo dvaačtyřicet přítomných zastupitelů, jeden byl proti a dva se zdrželi. Centrum by mělo sloužit jako kancelář s veškerými informacemi o možnostech bydlení v Brně na jednom místě. Spolupracovat bude s odborem sociální péče i bytovým odborem. Určeno bude pro všechny, kdo ve městě hledají bydlení nebo si jej chtějí udržet.

„Lidé nebudou muset obcházet čtyřiadvacet městských částí, když budou potřebovat zjistit, jaká je v nich bytová situace,“ vysvětlil Pospíšil. Dočasně bude kontaktní místo pro bydlení na Malinovského náměstí. V příštích měsících by se však středisko mělo přesunout na Křenovou ulici.

Ukončování bezdomovectví v Brně iniciovalo hnutí Žít Brno, které ve vládní koalici s hnutím ANO s projekty sociálního bydlení začalo. Po komunálních volbách v roce 2018 se však Žít Brno do zastupitelstva nedostalo. Brněnským přístupem v oblasti sociálního bydlení se inspirovala řada českých měst, například Jihlava či České Budějovice.

Klíčová slova: Byty, nouze, bydleni, Brno, zastupitelstvo, Housing First

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.