19.04.2016 18:47


Brno svou originalitou baví stovky lidí. A to nejen orlojem a sochou Jošta, ale i dopravními značkami

Autor: Jana Vyklická | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Téměř každý, kdo Brno navštíví, si jej zapamatuje podle jeho originálních znaků, kterým se lidé, kteří nejsou místní, smějí a Brňané nad nimi jen nevěřícně kroutí hlavami. Včetně mě. Mezi nejznámější patří orloj na náměstí Svobody a socha Jošta. K perlám Brna však patří i některé dopravní značky. Jedná se především o značku zakazující odbočení na křižovatce ulic Koliště a Cejl, kouřící značku před Nejvyšším správním soudem a kruhový objezd na Lesné.

 Dopravní značka, která řidičům zakazuje odbočit vlevo.

Každé město má nějakou budovu či sochu, která lidi pobaví. Brno však v tomto ohledu mezi českými městy jednoznačně vede. Prvním terčem poznámek se stal orloj na náměstí Svobody připomínající mužské genitálie. A aby toho nebylo málo, tak na Moravském náměstí vyrostla socha Jošta, která má podobný ohlas jako orloj. K brněnským klenotům patří i některé dopravní značky, nad kterými někdy zůstává rozum stát.

Proč udělat něco jednoduše, když to jde složitě? Takovou ideologii v sobě skrývá dopravní značka na křižovatce ulice Cejl a Koliště. Pokud totiž chcete odbočit doleva, musíte jet nejprve rovně, a potom třikrát odbočit doprava. Zajížďka má snad jedinou výhodu, a sice že během těch pár minut, které ztratíte, máte možnost pokochat se brněnskými ulicemi.

Kouřící značka před budovou Nejvyššího správního soudu pobaví i neřidiče. Ta už není vtipná pro svůj význam, ale pro vizuální stránku. Kouřící značku totiž nepotkáte na každém rohu. Značka pro zákaz vjezdu je umístěna na jedné z trubek parovodu, které vytápí Janáčkovo divadlo. Takže v Praze se turisté fotografují na Karlově mostě a v Brně se fotografují u kouřící značky.

Už jste někdy zastavovali na kruhovém objezdu? Jestli ne, tak na Lesné si to můžete vyzkoušet. Na křižovatce ulic Okružní a Seiffertova je značka kruhového objezdu, ale když na něj vjedete, tak vám najednou cestu zbrzdí přikázaná přednost v jízdě. Takže stejně musíte počkat, až všichni odjedou, a teprve potom v jízdě pokračovat. Tím kruhový objezd trochu ztrácí význam. Pokud patříte mezi ty, kteří mají tendenci na kruhovém objezdu ostatní řidiče pouštět a v autoškole vám za to nadávají, řeknete svému instruktorovi, že si chcete udělat vyjížďku na Lesnou. Tam vám za to neřekne půl slova.

Klíčová slova: Brno, dopravní značky

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

vz. | 19. 04. 2016, 20:17
Křižovatka Cejl x Koliště: zákaz odbočení doleva a následná objížďka je zde z důvodu zprůchodnění dopravního proudu po Kolišti. Vozidla odbočující z Cejlu doleva musí dát přednost tramvajím v obou směrech, protijedoucím vozidlům a chodcům, to znatelně narušuje chod jedné z nejvytíženější křižovatky v Brně, a proto jsou řidiči touto objížďkou motivováni k výběru jiné trasy. Křižovatka na Lesné: značka kruhového objezdu zde není, tudíž zde kruhový objezd neexistuje a tato část příspěvku ztrácí smysl. Navíc termín přikázaná přednost v jízdě je blbost a tahat do tohoto příspěvku učitele autoškoly?? Možná to nechápu já a článek má být nějaká recese?