03.05.2017 12:00


Brno spolu s technologickými společnostmi ukážou lidem význam elektronové mikroskopie

Autor: Daniela Ottová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Akce Dny elektronové mikroskopie chce upozornit na to, jak velkou roli hraje Brno ve světě mikroskopie. Zúčastněné společnosti otevřou své prostory pro veřejnost. Lidé se tak mohou dozvědět více o elektronových mikroskopech a jejich využití při výrobě věcí, jež používáme v každodenním životě. Organizátoři také doufají, že akce přiměje mladé k většímu zájmu o technické obory.

Ilona Müllerová z Akademie věd České republiky si myslí, že je dobré vědu více přiblížit veřejnosti.

Brno – První elektronový mikroskop věnovala Československu americká firma RCA před sedmdesáti lety. Od té doby elektronová mikroskopie pokročila a akce Dny elektronové mikroskopie tento obor přiblíží veřejnosti. Zájemníci se na exkurzích a přednáškách mezi 15. a 21. květnem mohou dozvědět o historii, současnosti i budoucnosti elektronové mikroskopie v Brně. Zdejší firmy se dnes na světové produkci těchto mikroskopů podílejí přibližně třiceti procenty.

Podle Jiřího Očadlíka ze společnosti Thermo Fisher Scientific, která se věnuje výrobě elektronových mikroskopů, je dobré, že zájemci mohou více zjistit o využití mikroskopie v běžném životě. „Lidé často ani neví, že v jejich telefonu či notebooku mají něco, co prošlo výrobou v Brně. Mikroskopie má široké užití, od autolaků až po SIM karty pro mobilní telefony," vysvětlil. Dodal, že výroba není založená jen na mechanických strojích, ale především na pracovnících, kteří technologii ovládají.

Brno a Jihomoravský kraj budou spolupracovat s firmami, které elektronové mikroskopy vyrábí i se společnostmi, které technologie následně využívají. Lidé tedy budou moci navštívit společnost CEITEC (Středoevropský technologický institut) či VIDA! Science centrum, ale také Technické muzeum v Brně či brněnskou Hvězdárnu a planetárium, kde se  bude promítat film Tajemství neviditelných světů.

Kromě šíření informací mezi veřejností má tato akce motivovat žáky k většímu zájmu o technické obory. „Je důležité informovat mladé o možnostech vědy," řekla Ilona Müllerová z Akademie věd České republiky. Součástí programu proto budou exkurze pro střední školy, kdy budou mít žáci možnost dozvědět se všechno, co je o mikroskopii zajímá. „Studenti jsou podle mě nejdůležitější, bez nich by Brno nefungovalo,“ uvedl Jiří Spousta, profesor Vysokého učení technického v Brně.

Pořadatelé celou akci pojali tak, aby se jí mohl zúčastnit kdokoliv. Program tedy vytvořili nejen pro odborníky, ale i laiky, studenty i rodiny. „Je dobré, že nevylučují rodiny s dětmi. Na dětský program ve VIDA! centru bych se s dětmi ráda podívala,“ okomentovala matka dvou dětí Vendula Kratochvílová, to, že v centru VIDA! plánují celý den věnovat dětem.

Klíčová slova: Dny elektronové mikroskopie, technologie, VIDA!, CEITEC

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.