01.04.2020 17:20


Brno-sever nabízí lidem roušky, zatím se jich rozdalo přes tisícovku

Autor: Tadeáš Mima | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

K boji proti koronaviru se připojila městská část Brno-sever, která zadarmo rozdává svým obyvatelům roušky. Za první dva dny akce se jich podle starosty Martina Malečka rozdalo téměř 1 100. Roušky dobrovolně šijí například zaměstnanci mateřských škol, které jsou nyní zavřené.

Městská část Brno-sever nabízí tři roušky na rodinu. Foto: Tadeáš Mima

Brno – Radnice Brna-sever zavedla v jednotlivých čtvrtích výdejní místa, kde si mohou obyvatelé po rezervaci vyzvednout roušky. Městská část spolupracuje s dobrovolníky, kteří roušky šijí a dodávají je touto cestou lidem.

Ještě před pondělím, kdy akce začala, vydávali stovky roušek pracovníci sociálního odboru Brna-sever. „Distribuce šla přes pečovatelské služby nebo sbory dobrovolných hasičů,“ sdělil starosta městské části Martin Maleček. Roušky dostali také policisté.

K dodávkám přes sociální odbor se nově přidala odběrová místa, kterých je v Brně-sever celkem pět. Protože je roušek a materiálu k výrobě málo, mají službu využívat hlavně ti, kdo ochranné pomůcky skutečně potřebují. Funguje tak systém rezervací, kdy zájemce zavolá na výdejní místo a dostane až tři roušky na domácnost.

Od začátku týdne se dohromady rozdalo přes tisíc roušek. Jen za pondělí jich bylo 860, v úterý se potom množství vyšplhalo ke dvěma stům kusů. „Dalších padesát roušek jsme poskytli městské policii okrsku Sever pro zásahy v terénu. Všem dobrovolníkům patří velké poděkování,“ podotkl Maleček.

Roušky šijí i zaměstnanci zařízení, kde se nyní nemohou věnovat své práci. Ve čtvrti Lesná jde například o mateřskou školu Nejedlého. „Naše školka se proměnila v malou manufakturu. Někdo chystá látky, další stříhá, žehlí nebo zašpendluje. Zkušenější a šikovnější kolegyně pracují na šicích strojích, které si přinesly z domu,“ popsala dobrovolnice Natálie Lajdorfová. Roušky se pak vozí na nejbližší odběrové místo.

Další roušky ale převzali i jinde. „Několik kusů jsme věnovaly domovu pro seniory v Okružní ulici nebo jedné milé paní ve věku 84 let, která nám dodala materiál,“ zmínila Lajdorfová. Materiál školce Nejedlého částečně poskytuje městská část, látky však sháněly dobrovolnice vlastními silami. „Všem lidem, kteří zareagovali na náš příspěvek na Facebooku a webu, bychom chtěly srdečně poděkovat,“ doplnila.

Výdejní místa ve čtvrtích Černá Pole a Soběšice otevírají pouze v pondělí, středu a pátek. Podle starosty se tak dá v těchto dnech očekávat nárůst rozdaných roušek. Jejich nošení na veřejnosti nařídila vláda od čtvrtka 19. března, aby se zabránilo šíření koronaviru. Výjimku mají děti do dvou let a řidiči, kteří jedou ve svém vozidle sami.

Klíčová slova: Brno-sever, roušky, koronavirus, Martin Maleček

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.