09.05.2020 18:10


Brno plánuje zmírnit protialkoholní vyhlášku, za pivo v parku nebude hrozit pokuta

Autor: Štěpán Vojtěch | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Povolit pití alkoholu v parcích a na dalších veřejných místech se chystá brněnský magistrát. Zmírněním protialkoholní vyhlášky chce přispět k oživení společenského života v letním Brně.

Brno

Brno – Umlklý kulturní život a poloprázdné ulice v době nouzového stavu se brněnští zastupitelé chystají lidem v létě vynahradit. Vedle podpory umělců nebo otevírání dalších sportovišť plánují zmírnit vyhlášku, která pod hrozbou pokuty zakazuje lidem pít alkohol na veřejných prostranstvích.

Nově magistrát zamýšlí pití alkoholu oficiálně povolit v parcích i na několika náměstích. Kromě Jakubského či Dominikánského náměstí budou lidé moci popíjet i na Zelném trhu nebo ve Františkánské ulici. „Jít si v létě sednout do parku s přáteli a plechovkou piva je v civilizovaném světě naprosto normální a přirozené, brněnská vyhláška to ale už deset let zakazuje,“ poznamenal náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Zmírnění protialkoholní vyhlášky je vedle podpory umělců či sportu jednou ze změn, kterými se zastupitelé snaží vyjít vstříc společenskému a kulturnímu životu ve městě. „Očekáváme, že v Brně bude v létě přece jen více lidí než obvykle. Je totiž velmi pravděpodobné, že možnosti, kam vyjet na dovolenou mimo republiku, budou omezené. Chceme tedy obyvatelům i návštěvníkům města nabídnout dostatek vyžití,“ zdůvodnila primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS). Zmírnění zákazu podle ní také pomůže podpořit gastronomii, zasaženou vládními restrikcemi v době nouzového stavu.

Radní městských částí dále projednávají, aby se zákaz pití alkoholu nevztahoval ani na kulturní akce. „Součástí návrhu je pak i výzva právě městským částem, aby vyhlášku rozvolnily i na dalších místech, zejména tam, kde se nacházejí restaurace,“ dodal Koláčný.

Podle návrhu by lidé mohli pít alkohol i mimo restaurační zahrádky v blízkém okolí některých podniků. „Místa se budou řídit stejnými pravidly jako provoz zahrádek, vyřídit je ale bude administrativně jednodušší. V centru by mohly vzniknout i zcela nové relaxační a gastro zóny na Dominikánském náměstí či Zelném trhu,“ popsala Vaňková.

Studentka Hana Kanisová, která v Brně plánuje prázdniny strávit, chápe změnu vyhlášky spíše jako formalitu. „Ani jsem si nevšimla, že existuje zákaz pití na veřejnosti. Kdyby mě běžně zastavovala policie, tak to asi vidím jinak, ale to se neděje,“  řekla.  Názor na změnu ale jednoznačný nemá. „Možná by bylo lepší nechat to tak, jak to je. I když zákaz nikdo moc neřeší, není příjemné sledovat, jak se opilí lidé vracejí ulicemi s flaškou, doplnila.

Vedení města přitom na začátku roku pravidla pro pití alkoholu konkrétně na Jakubském náměstí zpřísnilo, protože si obyvatelé stěžovali na hluk. Novou verzi vyhlášky plánují zastupitelé schválit 16. června.

Klíčová slova: alkohol, Brno, vyhláška, léto

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.