02.04.2015 10:12


Brno oslaví festivalem padesát let spolupráce s francouzským městem Rennes

Autor: Šindelářová Kateřina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Padesát let letos v květnu uplyne od podepsání partnerské smlouvy mezi Brnem a francouzským městem Rennes. Tato spolupráce byla vůbec první, kterou Brno s jiným městem uzavřelo. Dodnes se počet jeho partnerských měst rozrostl o dalších třináct. Padesátileté výročí spolupráce oslaví Brno s Rennes festivalem francouzské kultury.

Brno  Město Rennes, které je centrem francouzské oblasti Bretaň, se v roce 1965 stalo prvním partnerským městem Brna. Padesátileté výročí od uzavření partnerské smlouvy obě města oslaví od 10. do 26. dubna festivalem Bonjour Brno, který připravuje Francouzská aliance v Brně. „Nabídli jsme oběma městům, že letošní festival zaměříme na umělce přicházející z Rennes. Města souhlasila a festival se stal hlavní částí oslav výročí jejich spolupráce,“ uvedla ředitelka Francouzské aliance Aude Martinová.Plakát k festivalu Bonjour Brno. Foto: Kateřina Šindelářová

Snaha o spolupráci mezi Brnem a Rennes sahá až do roku 1954. „Politici v Rennes se tehdy rozhodli navázat spolupráci s nějakou zemí východní Evropy. Chtěli tak odčinit Mnichov 1938. Snažili se přispět k nové mezinárodní politice po druhé světové válce a vytvořit trvalý mír,“ vysvětlila pracovnice Odboru zahraničních vztahů Magistrátu města Brna Andrea Opršalová. Spolupráci se podařilo dohodnout až v uvolněnějším politickém klimatu šedesátých let. Partnerskou smlouvu zástupci Brna a Rennes podepsali 31. května 1965.

„Brno a Rennes jsou si v mnohém podobní. Jsou to studentská města a také administrativní a kulturní střediska svých regionů  Rennes Bretaně a Brno jižní Moravy. Mají i přibližně stejný počet obyvatel,“ popsala Opršalová. S podobností Brna a Rennes souhlasí i studentka Monika Ryšavá, která navštěvuje kurzy francouzštiny ve zmíněné Francouzské alianci. „Opravdu, Brno je takové malé Rennes. Není tam tolik rušno jako v Paříži a v Praze, ale všude jsou kavárničky, kterých je plno i v Brně. Oproti Brnu má podle mě Rennes krásnější architekturu,“ řekla Monika Ryšavá.

Spolupráce Brna s Rennes i s dalšími partnerskými městy spočívá především v programu výměn. Studenti středních a vysokých škol v obou městech se například účastní výměnných pobytů, organizují se výměnné stáže také pro odborníky či pracovníky různých institucí nebo se pořádají výstavy a přednášky o druhém městě. „Na základě partnerské smlouvy a rámcové dohody z roku 1990 zástupci Brna a Rennes vypracovali rozsáhlý program výměn v oblasti školství, kultury, hospodářství, cestovního ruchu, životního prostředí či sportu,“ doplnila Andrea Opršalová.

Francouzské Rennes se před padesáti lety stalo prvním z dnes čtrnácti partnerských měst Brna. V letech 1966 a 1967 uzavřelo Brno spolupráci s polskou Poznaní a ruskou Voroněží. Mezi dalšími partnerskými městy jsou metropole sousedních států Bratislava a Vídeň, ale například také Utrecht, Charkov, Dallas nebo Moskva.

Klíčová slova: Brno, Rennes, partnerská města, Bonjour Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.