04.03.2018 21:15


Brno očima studentů z Běloruska a Estonska

Autor: Maryia Tkach | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Erasmus je mezinárodní školní program umožňující studentům vyzkoušet si studentský život ve zcela novém dosud neznamém prostředí. Tradičními lokalitami jsou převážně hlavní evropská města, ale ani Brno nezůstává pozadu. Daří se mu přitáhnout studenty, kteří touží poznat trochu neobvyklejší, ale neméně zajímavou část Evropy. Se svými zážitky se podělili studenti z Běloruska a Estonska, kteří Brno porovnali s Minskem a Tallinnem.

Na vysoké škole v rámci každé univerzity existuje velké množství studijních programů zpestřující studentský život. Cestování je jeden z nejlepších způsobů sebevzdělávání, pro mladé lidi je to jedna z nejlepších možných investic do budoucna. V tomto případě platí pravidlo čím víc cestuješ, tím víc poznáváš svět. Právě proto existují takové programy obohacující studenty novými zkušenostmi, upevňující jejich znalost cizího jazyka, a hlavně zvyšují možností při hledání zaměstnání.

Mezi vlastnosti, které na Brně Erasmáci nejvíce oceňují, patří jeho útulnost a bouřlivý kulturní život. „Celý svůj život jsem strávila v Minsku, kde jsem se narodila a kam momentálně chodím na vysokou,“ vysvětluje studentka z Běloruska Liza Čekanova. „Minsk byl po první světové válce zcela zničen. Administrativní budovy a různé instituce byly nově postaveny podle tehdejší socialistické módy, je to strašně velké a chaotické město. Lidé jsou tady zvykli žit v davu, v něm se přesouvat a existovat. Brno je v tomhle ohledu jiné.“

Brňáci si už celkově zvykli na hlasitou existenci zahraničních studentů. Studenti berou Erasmus spíš jako možnost si odpočinout od mateřské univerzity a vyzkoušet si život na nové Alma mater. Moravská metropole nabízí studentům své převahy. „Když jsem přijel do Brna, byl jsem překvapen možnostmi, které město nabízí ve sféře IT. Najít si zaměstnaní nebo praxi v tomto městě bylo pro mě překvapivě jednoduché – za týden jsem si sehnal výborné místo v jedné z brněnských IT firem,“ usmívá se student z Tallinnu Juri Solovjov.

Odpovědí na otázku, proč cizinci pro své akademické pobyty vybírají Brno může být jeho uvolněný a věčně mladý duch. Všichni jsme četli článek v New York Times o brněnských podnicích, kde autorovy komentáře zcela fascinoval místní kolorit. Duchem svobodné město si oblíbili i zahraniční studenti. „Brno má totiž spoustu tváří a neustále něčím překvapuje,“ shodují se všichni.

Jako studentka práv přijela mladá Běloruska do Brna studovat Právnickou fakultu MU. Česko brala spíš jako místo s výraznou východoevropskou diasporou, kam se stěhují lidé především z bývalého Sovětského svazu. Nakonec ale byla překvapena. „Místo toho jsem se tady setkala s Japonci, Italy, Němci, Američany, Brity. Většina z nich už tady dlouhou dobu pracuje a učí se,“ říká Liza. Její očekávání se nepotvrdilo ani tehdy, když se místo tradičního stereotypu, že se všichni původci z východní Evropy kamarádí pouze mezi sebou, začala přátelit s jednou vietnamskou holkou. Právě díky tomuhle internacionálnímu kamarádství měla Liza možnost poznat Brno jinak – Brno okořeněné chutí Asie. „Moje nová kamarádka mě seznámila s její rodnou kulturou a lokalitami, které byly přeplněny asijskými restauracemi a obchody, jež jsem si navždy zamilovala.“ 

Hlavním nedostatkem Brna podle estonského studenta Juriho je dávno známý problém se šalinkartami. Pro člověka z Estonska je problém tohoto charakteru naprosto nepochopitelný. „Řeknu vám, jak to funguje u nás v Tallinnu. Obyvatelé města za dopravu ve městě platit nemusí. Předtím, než jsme všichni měli možnost využívat bezplatnou dopravu, všechno fungovalo na bázi speciálního systému, jenž byl veden ID kartou nebo bankovním účtem. Revizorům stačilo ukázat pouze doklad totožnosti, podle kterého šlo vyhledat platnost lístků. Dnes již ovšem máme karty, které umožňují využívat městskou dopravu zdarma,“ vysvětluje Juri.

Druhým známým problémem se pro Juriho staly koleje, jež nepotěší studenty na úrovni základního vybavení. Dojem z Brna nedokázaly koleje a městská doprava zkazit. „Dostal jsem se do pivního ráje, což samozřejmě jen tak neomrzí.“ 

Vzhledem k posledním událostem nesmíme vynechat věčné téma metra. „Jediné, co mi tady tak nějak chybělo a co mi naopak výjimečně nechybí v Minsku, je metro. Cestování metrem a levné lístky do kina není nic vážného, ale určitě to usnadňuje život,” řekla Liza. „Jinak Brno díky své lokalitě, kulturnímu životu a vyvinuté firemní sféře je pro mě téměř ideálním studentským městem,” doplnila nakonec studentka.

Klíčová slova: Erasmus, studenti, Minsk, Tallinn, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.