26.04.2018 09:37


Brno myslí ekologicky, postaví několik nabíjecích stanic pro elektromobily

Autor: Maryia Tkach | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na větší podporu se mohou těšit Brňané a návštěvníci města využívající elektromobily. Brněnské teplárny plánují vybudovat veřejné rychlodobíjecí stanice, které budou moct řidiči využívat už v příštím roce. Druhou novinkou je projekt umožňující rezervaci vlastního kompostéru na bioodpady. Brno tak reaguje na zvyšující se zájem obyvatel o třídění a ekologickou likvidaci odpadů.

Ekologické Brno

Brno - Brněnští obyvatelé se mohou těšit na několik novinek, které reagují na jejich zvyšující se zájem o životní prostředí. První z nich potěší zejména příznivce elektromobilů. Brněnské teplárny zajistí pro jejich majitele čtyři speciální dobíjející stanice. Vyrostou v Červeném mlýnu, Špitálce a Starém Brně a fungovat by měly již příští rok. „Další stanice plánujeme postavit u obchodního centra, rozhodujeme mezi Globusem, Avionem, Olympií a Vaňkovkou,” řekl náměstek primátora Petr Hladík. 

„Musím uznat, že v Česku pro řidiče elektromobilů praktické podmínky nejsou dostatečně příznivé, což je velká škoda. Většina řidičů žije v domněnce, že obyčejná auta jim ušetří mnohem víc času a peněz, s čímž nemůžu nesouhlasit,” komentoval situaci řidič Miroslav Košík.

Nabíjející stanice takového typu vyžadují speciální infrastrukturu, se kterou by měli počítat řidiči aut i firmy. Brněnské teplárny oznámily, že vybrané lokality všechny požadavky splňují. Mezi základní předpoklady patří například dostatečná elektrická kapacita pro zapojení k nabíjejícímu zařízení a velká parkovací plocha.

 

Druhou ekologickou novinkou letošního roku jsou kompostéry. Obyvatelé města měli do 16. dubna možnost si elektronicky zarezervovat svůj kompostér, po necelých čtyřiadvaceti hodinách byly zamluvené všechny. „Kompostování je nejekologičtější a nejekonomičtější cestou zpracování biologicky rozložitelného odpadu. Odpad tam může být využíván v místě, kde vznikl, aniž by došlo k zatížení ovzduší jeho převážením,” řekla náměstkyně ředitele zprostředkovatelské firmy Iveta Jurenová. Výdej zamluvených komposterů začne 2. května.

Jelikož zájem Brňanů o správnou likvidaci odpadu stále roste, město je nuceno dbát více na lepší způsob nakládaní s odpadem. Svůj odpad mohou obyvatelé města odvézt do sběrných středisek. Jejich seznam je k nalezení na této stránce.

Klíčová slova: Ekologie, Brno, Životní prostředí, Elektromobily, Kompostování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.