10.03.2013 17:44


Brno má rádo studenty pouze tehdy, když se mu to hodí

Autor: Radka Kůřilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Město Brno se rádo představuje jako studentské či univerzitní město. Občas svoji lásku ale projevuje velmi podivnými způsoby.

Příští týden se zástupci města Brna podívají do slunečného francouzského přístavu Cannes. Nebojte se, nemají v plánu zazářit na slavném červeném koberce během ještě slavnějšího filmového festivalu. Ten se koná až v květnu. Od 12. do 15. března se ve vyhledávané prázdninové destinaci koná veletrh nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM (pro francouzštináře: Le marché international des professionnels de l’immobilier). A tam Brno zazářit hodlá. Napomáhá mu jeho skvělá strategická poloha v srdci Evropy a nižší pronájmy prostorů pro podnikatele. Brno ale hlavně sází na zralé plody svých drahocenných univerzit. Velké lákadlo by totiž pro investory měla být vzdělaná, kvalitní a konkurence schopná pracovní síla. A tuhle důležitou sílou přece produkují brněnské univerzity ve velkém. Brno je významné centrum vysokých škol, a tím pádem i vysokoškoláků v celé střední Evropě. Město spoléhá právě na tuto význačnost. K univerzitám se napojují různé vědecké týmy a laboratoře, které jsou pomyslnou třešničkou na dortu pro mlsné investory. Brno již v minulosti získalo ocenění v soutěži European Cities & Regions of the Future, a i na MIPIM má slušnou šanci, že vidina tekoucích peněz se promění ve skutečnost.

Z úvodu vyplývá, že studenti jsou pro Brno prospěšní. Tak proč si poměrně nedávno pohrávali zastupitelé města s myšlenkou, že studenty mávnutím hůlky transformují do prospěšných oveček a pěkně je oholí o již tak nevysoké úspory? Mám na mysli nápad, který měl zázračně vytrhnout finanční trn z brněnské paty – zpoplatnění nočních rozjezdů. Pro připomenutí: Od letošního roku si měl noční cestující odložit devatenáct korun na zvláštní jízdenku, nebo si koupit extra noční šalinkartu. Příplatek by se ovšem netýkal nezlevněných šalinkaret. Zastupitelé návrh sice zaobalili tak, aby se mohli bránit, že se nejedná o útok na studenty. Zlevněné šalinkarty si přece kupují také děti a důchodci. Každému, kdo měl to potěšení a rozjezdem se svezl, bylo ale hned jasné, z čí kapsy by peníze šly. Z osobní zkušenosti můžu říct, že jsem nikdy malého školáka cestujícího po půlnoci ani nezahlédla. A důchodce maximálně invalidního, který si svoji měsíční rentu vybojoval cirhózou propitých jater. Naštěstí zaznělo silné: Studenti celého Brna, spojte se! A hrozba nových výdajů pod nátlakem petice zmizela.

Nezmizela ovšem otázka, proč se o to město vůbec pokoušelo. Ze studentů má prospěch v podobě prestiže a vzdělané pracovní síly. Možná problém tkví v jednom slůvku. Brno nechce být studentským, ale univerzitním městem.  Univerzity svými úspěchy lákají investory, nenadělají žádnou škodu. Zato studenti jsou trochu na obtíž.

Klíčová slova: Brno, rozjezdy, studenti

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.