30.09.2017 16:45


Brno má nové kameny zmizelých, poprvé připomínají romské oběti holocaustu

Autor: Tereza Hotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dva nové pamětní kameny, takzvané stolpersteiny a nebo kameny zmizelých, mají od neděle 24. září i brněnské Černovičky. Stolpersteiny mají uctít památku obětí nacismu, poprvé však kameny připomínají oběti romského holocaustu a jsou tak prvními svého druhu v České republice. Slavnostního položení se zúčastnil i autor celého projektu,  německý umělec Gunter Demnig.

Brno – Kameny zmizelých byly poprvé v České republice položeny i za romské oběti holocaustu. Vznikly tak dva stolpersteiny nesoucí jména Jana a Amálie Danielových, romských manželů, kteří založili brněnskou osadu Černovičky a kteří byli za války odvlečeni do koncentračního tábora.

"Položení prvních Stolpersteinů za romské oběti holocaustu v České republice považuji za nesmírně důležité, kameny totiž připomínají, že Romové byli systematicky vyvražďováni stejně jako Židé nebo další oběti nacismu. Tato památka je mimořádnou událostí pro Romy i nás všechny, kteří oběti nacismu připomínáme,” řekl autor projektu Stolpersteine, Gunter Demnig.

Právě tento německý umělec již v roce 1995 přišel s myšlenkou uctít konkrétní oběti nacismu malým pamětním kamenem s mosaznou destičkou, na které je vyryto několik údajů o oběti. Pamětní kameny jsou zasazeny přímo do dlažby, aby se každý, kdo si chce text přečíst, musel před obětí pomyslně sklonit, což je samotný princip stolpersteinů.

Dva nové kameny zmizelých leží v brněnských Černovičkách. To už je dnes stojí jen pár domů mezi dvěma silničními výpadovkami. V minulosti se ale jednalo o osadu založenou právě rodem Danielů už v osmdesátých letech devatenáctého století. Původně polokočovný romský rod se zde nakonec usadil.  “Byli to kováři a kotláři,“ říká historik Muzea romské kultury Dušan Slačka. Obyvatelé Černoviček žili v osadě až do druhé světové války.

„Jana a Amálie Danielovi, manželé z rodu zakladatelů, byli s většinou svých přátel a známých odvezeni z kolonie do koncentračního tábora Auschwitz II-Birkenau transportem 7. března 1943. Oba následkem otřesných podmínek panujících v táboře krátce po příjezdu zemřeli,” dodává Slačka.

V Brně je v současné době přes 150 kamenů zmizelých připomínajících oběti nacistického vyvražďování. Dodnes byly ale všechny věnovány obětem židovského původu. Nové stolpersteiny tak připomínají, že holocaust postihl i jiné skupiny lidí, jako například právě Romy.

“O položení Stolpersteinů v Brně jednáme s panem Demnigem již několik let,” řekl ředitel romského střediska Drom, Miroslav Zima. “Je to pro nás velký úspěch a rádi bychom v pokládání kamenů za romské oběti pokračovali.“

Klíčová slova: romové, stolperstein, kameny zmizelých, holocaust

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.