11.04.2019 22:20


Brno letos jako první město v Česku překročilo smogový limit. Příčinou jsou stavební práce

Autor: Vojtěch Dufek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Za špatnou smogovou situaci v Brně mohou stavební práce nedaleko měřící stanice na Zvonařce. Brno kvůli probíhajícím pracím letos v pomyslném žebříčku předčilo i Ostravu. Smog může lidem způsobovat problémy s dýcháním. 

Měřící stanice na Zvonařce

Brno – Hlavní město Jihomoravského kraje překročilo letos jako první v České republice smogovou kvótu. To znamená, že více než 35 dní v roce poletovalo ve vzduchu množství prachových částic převýšující státem stanovenou normu.

Tuto hranici pro letošní rok překonala už v úterý 2. dubna měřící stanice na Zvonařce. "Brněnská Zvonařka zatím s 38 dny překročeného limitu vede národní smogovou ligu. Předstihla i v minulosti suverénně nejhorší lokality, jako jsou Ostrava-Radvanice nebo Věřňovice," uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

V okolí měřící brněnské stanice je frekventovaná automobilová doprava. Přesto za situaci podle Jáchyma Březiny z Českého Hydrometeorologického ústavu mohou nedaleké rozsáhle stavební práce. Obdobný názor má i studentka Eva Holíková, která bydlí nedaleko Zvonařky. „Loni to tak hrozné nebylo, ale to tu dělníci nic neopravovali. Teď pracují na nádraží a na ulici Trnité boří staré budovy. Doufám, že až skončí, tak se situace zase zlepší. Kromě prachu je tu i velký hluk,“ potvrdila.

Protože za překročení limitů nemůže dopravní situace ale stavební práce, nesáhl dopravní podnik k žádným opatřením, kterými by dopravě i smogové situaci ulehčil. „My o tom víme, ale nemůžeme to nijak ovlivnit. Zlevněné jízdné ani jiné akce neplánujeme,“ sdělila mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Podle Ivy Smolíkové z brněnského Centra zdraví si lidé mohou spíše ublížit, pokud se budou za smogové situace pohybovat po městě pěšky nebo na kole. Hrozí totiž, že se nadýchají prachu dalších pevných částic. „Je poznat, že když projíždím kolem Zvonařky, dýchá se mi hůř než v jiných částech Brna,“ uznal Jan Mikoláš, který se kolem Zvonařky pravidelně pohybuje právě na kole. Svůj dopravní prostředek však měnit nehodlá. „Kolo mi vyhovuje,“ dodal.

Všechny stavby v okolí měřící stanice by měly být dokončeny do začátku letošní zimy, jak uvádí město na stránkách Kopeme za Brno. Lze předpokládat, že se do té doby bude počet dní s překročeným smogovým limitem dál zvyšovat.

Klíčová slova: Smog, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.