17.04.2018 17:07


Brno láká filmaře na jižní Moravu. Nabídne až 5 milionů korun

Autor: Richard Kuczinský | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jihomoravský filmový fond vyhlásí 30. dubna výzvu, ve které budou moct filmaři na svůj projekt získat až 5 milionů korun. Celkem se hraným, animovaným či dokumentárním audiovizuálním dílům rozdělí 8,5 milionu korun, dalších 500 tisíc získají scénáristé. Město chce tímto způsobem podpořit kinematografii, zároveň zpropagovat jihomoravský region a zabránit odchodu talentovaných umělců.

Jihomoravský filmový fond přispěje filmařům celkem osm a půl milionu korun

Až 5 milionů korun mohou získat filmaři na svou tvorbu, pokud celou získanou dotaci utratí v jihomoravském regionu. Jihomoravský filmový fond, který společně založili brněnští a jihomoravští zastupitelé, vypsal první výzvu pro hraná, animovaná a dokumentární audiovizuální díla. Zájemci se mohou přihlašovat od 30. dubna.

Brno si od výzvy slibuje posílení propagace Jihomoravského kraje a města Brna. „Podmínkou pro získání financí je mimo jiné útrata celé přidělené dotace zde v regionu. Při hodnocení projektů budou hrát roli kritéria, jako jsou propagační potenciál projektu pro město a kraj nebo využití místních profesionálů a služeb,“ uvedl náměstek primátora Matěj Hollan. „Na první výzvu určenou pro výrobu audiovizuálního díla jsme vyčlenili 8,5 milionu korun. 500 tisíc budou moci získat v další plánované výzvě scénáristé,“ popsal krajský radní Petr Hýbler.

Jihomoravský filmový fond vznikl na konci loňského roku, kdy do děj město i kraj vložili po 5 milionech korun. „Fond má vlastní správní radu, která by měla být schopná posoudit, zda je výhodné přihlášený projekt podpořit. Chceme dát najevo, že náš region má zájem, aby se filmy zahraniční i české natáčely v Jihomoravském kraji. Osobně si myslím, že zde máme spoustu hezkých reálií či scenérií, které jsou atraktivní pro filmové štáby,“ doplnil Hollan. Fond má podpořit místní kreativní průmysl a filmová řemesla, zároveň zabránit odchodu absolventů uměleckých vysokých škol do Prahy.

Členkou správní rady je také vedoucí Brněnské filmové kanceláře Ivana Košuličová. „V této výzvě budeme podporovat hlavně výrobu audiovizuálních děl, tedy i seriálů či epizod seriálů. Další podmínkou je natáčení od 1. ledna 2018 do 30. června 2019. Výzvy se tedy mohou zúčastnit i projekty, které již natáčení zahájily,“ komentovala Košuličová. Brněnská filmová kancelář vznikla ve spolupráci Masarykovy univerzity a města Brna. Kancelář spolupracovala s filmaři při natáčení filmu Skleněný pokoj, Marie Terezie či amerického seriálu Romanovci.

Klíčová slova: Jihomoravský filmový fond, Brno, Jihomoravský kraj, Matěj Hollan

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.