12.04.2016 21:52


Brno je město, kde bych chtěl žít, říká Ital Valentino Cristini

Autor: Michaela Černá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ital Valentino Cristini se rozhodl v průběhu studia střední školy vycestovat přes program AFS (organizace mezikulturní spolupráce) na rok do zahraničí. Odjel do České republiky a po ukončení maturity se sem vrátil studovat vysokou školu. Než sem přijel, nevěděl, kde republika leží. Zemi si ale oblíbil natolik, že by tu chtěl zůstat i po ukončení studia arboristiky. 

Brno – Valentino Cristini se narodil v Itálii. V průběhu studia střední školy se rozhodl na rok vycestovat do České republiky. Do své rodné země se vrátil, aby udělal maturitní zkoušku. Vysokou školu se však rozhodl studovat v Brně, kde se věnuje oboru arboristika. V České republice se mu líbí a chtěl by tu zůstat. Z rodné země mu nejvíce schází tamní jídlo.

Valentino Christini pochází z Itálie. V průběhu studenského života se dostal přes program AFS do České republiky a naučil se plynně česky. Foto: Michaela ČernáPřes jaký program jste vycestoval do České republiky?

Jde o program AFS. Je to třetí největší nezisková organizace, která pořádá různé programy po celém světě.

Jak to přesně funguje?

V každé zemi je to jiné. V Itálii se hlásí spousta lidí, takže jsme museli dělat zkoušky. Kdo postoupil, napsal seznam deseti států, kam by chtěl vycestovat. Poté se čeká, kdo bude kam přiřazen. Potom student vycestuje do dané země, kde bydlí u hostitelské rodiny a rok studuje střední školu s ostatními studenty.

Proč jste si vybral zrovna Českou republiku?

Já ani přesně nevím. Bylo to hlavně kvůli tomu, že většina studentů, co vyjížděla přes stejný program jako já, si vybírala země jako Spojené státy americké, Španělsko, Francie nebo Německo. To mi přišlo takové nudné. Proto jsem si řekl, že zkusím nějakou jinou zemi. Původně jsem ani nevěděl, kde Česká republika leží, a překvapilo mě, že je tak blízko.

Byla to vaše první volba?

Nebyla. První jsem měl Kanadu, pak Nový Zéland a jako třetí Českou republiku.

Co bylo v začátcích úplně nejtěžší?

Jazyk. Když jsem přijel, neuměl jsem ani slovo česky. Bydlel jsem v hostitelské rodině, kde neuměl nikdo, kromě nejmladšího syna, anglicky. Všichni na mě mluvili od začátku česky.

Jak dlouho vám trvalo naučit se česky?

Přibližně po třech měsících jsem začal mluvit, ale se spoustou chyb. Vůbec jsem neuměl skloňovat a časovat. Po půl roce se to začalo zlepšovat.

Co vám dělalo úplně největší problém?

Skloňování, vzhledem k tomu, že to my v italštině nemáme.

Jak jste na tom byl s pravopisem?

Ano, pravopis byl vlastně ještě těžší. Ten se učím ještě teď. S pravopisem mám problém hlavně při psaní bakalářské práce, na které nyní pracuji.

Jsou k vám učitelé tolerantnější?

Ano, jsou. To mě hodně baví. Když přijdu na zkoušku, tak řeknu, že jsem Ital, oni mi pochválí češtinu a jsou na mě milí.

Jaký obor jste si v Brně vybral?

Arboristiku, což je péče o dřeviny rostoucí mimo les. Staráme se o dřeviny rostoucí v městech, parcích – prakticky o všechnu zeleň, která neroste v lese.

Kdy jste o tomto oboru začal poprvé uvažovat?

Dostal jsem se k němu úplnou náhodou. Když jsem si vybíral, kam na vysokou školu, podal jsem si přihlášku na vojenskou akademii v Itálii. Tam však berou málo studentů a je hodně těžké se na tu školu dostat. Mě nevzali, a tak jsem to bral jako znamení, že bych se měl vrátit do České republiky. Měl jsem málo času na podání přihlášky. Obor arboristika byl na škole nový a přihlášky jsme mohli posílat o měsíc déle, než na jiné fakulty. Přišlo mi to zajímavé, protože tento obor spojuje dvě věci, které mám rád – přírodu a město. A tak jsem to zkusil a až průběhu studia jsem zjistil, o co přesně jde.

Až dostudujete, plánujete se vrátit zpátky do Itálie?

Nemám to v plánu. Brno se mi líbí, tady chci žít.

Co vám v České republice nejvíce chybí?

Jídlo. Ať už to jsou sýry, jako třeba parmezán, anebo salám, klobásy či máslo. Ale jídlo je asi tak to jediné, po čem se mi opravdu stýská.

Klíčová slova: rozhovor, arboristika, AFS, Ital

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.