25.10.2016 18:11


Brno jako chytrá stavebnice. Výstava v Urban centru přibližuje vizi města v roce 2050

Autor: Klára Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Udržitelná mobilita, adaptace města na změnu klimatu, chytré technologie, otevřenost kreativitě v kultuře či dostupnost bydlení pro každého. To vše a mnohem víc má definovat moravskou metropoli za třicet let dle plánovaného dokumentu Strategie pro Brno v roce 2050. Na základě této vize byla v městském Urban centru v Brně na Staré radnici v polovině října otevřena výstava, jež mapuje významné urbanistické projekty města z posledních let a přibližuje, jak by mělo město vypadat v roce 2050. 

Brno -  Expozice v brněnském Urban centru má za cíl přiblížit zrealizované urbanistické projekty za posledních deset let a především představit vizi města pro rok 2050. "Brno má dobře našlápnuto k rozvoji a prosperitě, je ale důležité, aby se jeho tempo nezpomalilo. Nechceme ho proto nechat usnout na vavřínech a dále pracovat na jeho soustavném rozvoji," říká brněnský primátor Petr Vokřál na úvodním panelu výstavy.

Foto: Klára Procházková

Strategie pro Brno 2050, jak je budoucí dokument nazván, stále ještě vzniká a výstava má být jakousi pozvánkou do jejího vytváření. "Nová strategie bude především založena na principu spoluvytváření. Zapojíme odbornou veřejnost, soukromý sektor i zástupce politické reprezentace městských částí. Chtěli bychom také co nejvíce zapojit obyvatele Brna," říká Vokřál.

"V současné době máme za sebou řadu sociologických šetření mezi občany Brna. Naposledy jsme například měli stánek v přednádražním prostoru u příležitosti akce Den bez aut," říká pracovník Urban centra Pavel Benda. "Náš největší projekt je ale rozhodně Pocitová mapa Brna, která byla představena v květnu na akci Týden města. Lidé měli možnost zapíchnout špendlíky například na místa, kde se jim v Brně líbí, kde se jim nelíbí či na která jsou hrdí," dodává.

Výstava má tři hlavní části. První z nich referuje o výsledcích výše zmíněného projektu Pocitová mapa Brna, který byl dostupný nejen ve fyzické podobě na akci Týden města, ale také v online verzi. Do celého šetření se ve výsledku zapojilo přes dva tisíce Brňanů. Druhá část výstavy je pak umístěna ve foyer Urban centra a seznamuje občany se zrealizovanými projekty v Brně. Činí tak za pomoci zhodnocení strategických priorit pro Brno schválených městským zastupitelstvem v roce 2007. Mezi ně zahrnuje například zlepšení image města a odkazuje na nedávné umístění Brna v žebříčku The New York Times či na portálu Numbeo.com. Resort dopravy prezentuje nákupem ekologických autobusů a ekonomický vývoj představuje na základě výstavby vědeckých a inovativních center Technologického parku a Středoevropského technologického institutu (CEITec).

Třetí část je nejobsáhlejší a informuje nás o aktuální vizi, kterou město zatím má. Jejím cílem je, oproti aktuální strategii, zaměření se na celou brněnskou metropolitní oblast, která čítá zhruba 600 tisíc lidí a celková reflexe provázanosti území. Přiblíží také konkrétní akční plán, který se promítne do rozpočtu města, či reflexi nových trendů v oblasti strategického plánování. Jedním z nich je například fenomén SMART city, který Brno plánuje implementovat do města především díky co největší digitalizaci úřadů, otevřením dat či elektronickou platformou, která zjednoduší komunikaci mezi magistrátem, firmami a občany města. 

Výstava v brněnském Urban centru se nachází na Staré radnici v ulici Mečová a bude otevřena až do 30. listopadu. Měla by vyvrcholit panelovou diskuzí s názvem Jaké má být Brno v roce 2050, která se uskuteční 24. listopadu. Výstava je otevřená od pondělí do pátku od desíti do osmnácti hodin. Mezi dvanáctou a jednou hodinou odpolední je pauza. Vstup na výstavu je volný.

            Foto: Klára Procházková Foto: Klára Procházková Foto: Klára Procházková

            Foto: Klára Procházková Foto: Klára Procházková Foto: Klára Procházková

Klíčová slova: vize, město, Brno, výstava, strategie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.