11.03.2020 19:06


Brno hlásí první nakažené koronavirem

Autor: Vlasta Macháčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

První nakažené novým typem koronaviru ohlásilo ve středu i Brno. Jihomoravský kraj se tak přidává k desítce dalších českých krajů, kde se nemoc objevila. Bezpečnostní rada kraje svolala kvůli nastalé situaci mimořádný brífink.

Audio

    Hejtman Šimek na dnešním brífinku Bezpečnostní rady kraje
         
    Autor: Vlasta Macháčová

Krajský úřad Brno

Brno – První případy koronaviru ohlásilo ve středu Brno. Jedná se o dva nakažené manžely, kteří přijeli z italského Trentina. Později odpoledne k nim přibyla čtyřiaosmdesátiletá žena. Ta musela být kvůli svému stavu hospitalizována na jednotce intenzivní péče. Brno se tak připojuje k deseti českým krajům, kde je hlášený výskyt nového typu koronaviru.

„Postupně předstupují před média hejtmani, kteří oznamují, že se v jejich krajích objevil koronavirus. Ač nerad, i já musím říct, že máme v kraji první potvrzené případy,“ zahájil mimořádný brífink hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Schůze, na kterou dorazila sotva desítka novinářů, byla svolána v rychlosti; jen pár hodin poté, co se prokázaly první případy nákazy v kraji. Podle Šimka zatím není důvod k panice. Pokud budou všichni zodpovědně dodržovat zavedená opatření, postaví se dle jeho slov epidemii hráz. 

Hejtman si mimo jiné na brífinku pochvaloval spolupráci záchranných složek a hygieniků. Ti mají v současné epidemické situaci klíčovou roli. Pracovníci jihomoravské hygienické stanice ale začínají být vyčerpaní. Za hodinu na informační lince vyřídí zhruba stovku hovorů, na zodpovídání všech dotazů se jich ale střídá sotva dvacet. „Čtyřiadvacet hodin denně je navíc v provozu pohotovostní linka, u které se hygieniků vymění sedm. Jsme na hranici psychických a fyzických sil,“ uvedla vedoucí krajské hygienické stanice Renata Ciupek. Apelovala na občany, aby se nejdříve pokusili informace vyhledat na webových stránkách a až poté telefonovali. Všem, kteří mají potíže nebo otázky, jsou ale samozřejmě k dispozici.

Další možnost, kam se v případě potřeby obrátit, dostanou Brňané ve čtvrtek. Kraj chystá novou informační linku, na kterou mohou lidé telefonovat. Na jednání Rady města Brna to dnes řekla primátorka Markéta Vaňková. Mimo to zřídil kraj také webovou stránku. Informace na ní průběžně aktualizuje. 

Nový typ koronaviru se poprvé objevil v Číně koncem loňského roku, odkud se rozšířil do celého světa. Dohromady se nakazilo už přes 120 tisíc lidí, nemoci podlehly asi 4 tisíce. Více než polovina nakažených se uzdravila. Světová zdravotnická organizace ve středu prohlásila koronavirovou nákazu za pandemii. 

Klíčová slova: koronavirus, epidemie, pandemie, bezpečnostní rada, jihomoravský kraj, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Nikita Ramsey | 12. 03. 2020, 21:00
Nikdy jsem nevěřil v kouzlo nebo kouzlo, ale životní situace mě dovedly k kouzelníkovi jménem Aj Aji. Moje 12leté manželství proběhlo hladce, dokud se můj manžel nezačal žena a opil se, toto chování roztrhalo rodinu od sebe, hledal jsem pomoc všude kromě veškerého mého úsilí nebylo dobré výsledky, dokonce jsme šli k nějakému specialistovi na pomoc všechno úsilí bylo plýtvání, jednal jako posedlý člověk, v pondělí odpoledne během oběda jsem slyšel dvě dámy diskutovat o kouzlu caster a jak pomohl jednomu z nich znovu získat mír v jejím domě, po jejich diskusi jsem se přiblížil k lady a vysvětlil mi svou situaci a ona mi dala kontakty kouzla caster Dr Ajayi, napsal jsem kouzlo caster na jeho Whatsapp číslo: +2347084887094, vysvětlil jsem mu to a řekl mi, abych si nedělal starosti, že za tři dny začnu prožívat mír v mém domě, ale abych toho dosáhl, řekl mi také pár věcí, které musím udělat, udělal jsem podle pokynů Když byl Ajellim kouzelníkem, jak se mu slíbilo, všechno se otočilo, můj manžel se nyní stará o věci doma a vše, co získal na svém pracovišti, propagoval. Pokud potřebujete službu kouzla, abyste získali milence nebo jakýkoli problém života, kontaktujte dr. Ajayi na Viber / Whatsapp: +2347084887094 nebo e-mail: drajayi1990@gmail.com