06.12.2019 13:18


Brno bojuje proti skleníkovým plynům, zavádí energetický akční plán

Autor: Filip Bednář | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Město Brno vytvořilo akční plán, jehož cílem je lepší hospodaření s energiemi. Město tak bojuje proti zvyšujícímu se vypouštění skleníkových plynů.

Žárovka

Brno - Městská rada schválila energetický akční plán pro roky 2019 až 2023. Podle brněnské primátorky je hlavním cílem plánu snižování vypouštění skleníkových plynů, lepší hospodaření s energiemi ve městě a práce na konkrétních krocích, které povedou k šetrnějšímu nakládání s palivy a energiemi. „Teplárny kontinuálně vyměňují zastaralé parovody za horkovody a u řady budov ve městě probíhá jejich zateplení," sdělila primátorka Markéta Vaňková.

Akční plán se zabývá několika oblastmi. Mezi ně patří využití obnovitelných zdrojů a alternativních paliv. K budoucím projektům zařadila Rada také dostavbu spalovny, umisťování fotovoltaických zdrojů elektřiny nebo výstavbu malé vodní elektrárny v Žabovřeskách. Na realizaci se bude podílet Magistrát ve spolupráci s městskými firmami. "V rámci akčního plánu chceme investovat do městských společností až miliardy korun. Úspory by pak měly být v řádech desítek milionů korun," řekl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Brňané považují akční plán za dobrý nápad. "Je třeba snižovat dopady na klima. Doufám ale, že se investované peníze nepromítnou na finálních cenách služeb," sdělila studentka Iveta Nahodilová. Mezi městské firmy patří i Dopravní podnik města Brna. Podle jeho mluvčí Hany Tomaštíkové se ale Brňané bát nemusí. "Nemyslím si, že se tyto investice promítnou na konečných cenách jízdenek. Při využití alternativních zdrojů paliv je pro nás důležité, abychom nakonec na provozních nákladech ušetřili," uvedla Tomaštíková.

Energetický akční plán pro aktuální období je součástí Územní energetické koncepce, kterou město vytvořilo před dvěma lety. "Energetická koncepce přinesla obecná doporučení pro hospodaření s energiemi, akční plán představuje konkrétní kroky v boji proti skleníkovým plynům," uzavřela Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Klíčová slova: energie, Brno, úspory, skleníkové plyny, emise, dopravní podnik, DPMB

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.