19.12.2016 22:26


Brněnští strážníci zaznamenali za tento rok zatím necelých třicet tisíc přestupků. Každý jedenáctý postupuje do správního řízení

Autor: Klára Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Městská policie letos v Brně zaznamenala přes dvacet devět tisíc dopravních přestupků spojených s parkováním. Dle mluvčího městské policie Jakuba Ghanema strážníci pokutovali nejčastěji proto, že řidiči stáli na křižovatce či v bezprostřední blízkosti přechodu. Mnoho řidičů také nezaplatilo parkovné. Téměř každý jedenáctý přestupek mířil do správního řízení.

Brno - Brno i letos zaznamenává vysoký počet dopravních přestupků v oblasti parkování. To má na starosti městská policie. Běžnou dopravu mají na starosti státní policisté. „Jen výjimečně se stane, že tomu tak není. Obě instituce však intenzivně spolupracují,“ uvedl Pavel Šoba z informačního oddělení městské policie.

Brněnští strážníci k dnešnímu dni zaznamenali přes devětadvacet tisíc přestupků souvisejících s parkováním. Jedna šestina přestupků byla udělena za parkování v křižovatce. Jako druhý nejčastější přestupek strážníci vyhodnotili stání na přechodu nebo ve vzdálenosti do pěti metrů před ním - to byl zhruba každý osmý přestupek. Časté je i nezaplacení parkovného, což byl zhruba každý devátý přestupek.

Z celkového počtu přestupků skončilo téměř dvacet tři tisíc blokovou pokutou, jejíž průměrná cena se pohybovala kolem čtyři sta padesáti korun. U dvou tisíc přestupků neměli řidiči na místě hotovost a platili ji až na služebně. Dva tisíce přestupků se vyřešilo po domluvě a o dvě stě více jich pokračovalo do správního řízení, protože s nimi řidiči nesouhlasili.

„Auta strážníci nejčastěji odtahovali z ulice Údolní, Pekařské a Veveří. Mezi tyto lokality patří také Mendlovo náměstí, třída Kapitána Jaroše či ulice Gorkého nebo Václavská,“ uvedl mluvčí městské policie Jakub Ghanem. Ulice Údolní se již několik let potýká s nedostatkem parkovacích míst. Nachází se zde množství zdravotnických zařízení a obchodů a lidé sem často zajíždí autem. Problém je v tom, že v ulici se nachází tramvajové pásy, podél kterých se nesmí parkovat, pokud tam není dodržená tříapůlmetrová vzdálenost a ta v Údolní určitě není. Od konce října letošního roku v Údolní ulici již lze parkovat na vyznačených místech, což částečně situaci pomohlo. Zatím však nelze srovnávat, o kolik se zlepšila. I v ostatních jmenovaných ulicích není počet parkovacích míst dostačující.

O situaci na ulici Údolní Stisk informoval již zde.

Jihomoravská metropole se dlouhodobě potýká s nedostatkem parkovacích míst v centru. Brňany má zachránit zavedení rezidentního parkování, kde budou mít přednost především místní. To je však v městské části Brno – střed plánováno nejdříve od září příštího roku.

Infografika o pokutách za parkování v brně. Autor: Marek Bartík

Klíčová slova: Městská policie Brno, parkování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.