28.02.2018 08:37


Brněnští senioři se mohou opět pravidelně vzdělávat

Autor: Dagmar Matulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V Brně se letos uskuteční druhý ročník Přednáškového cyklu pro seniory. Návštěvníci přednášek získají ucelené informace z různých problémových oblastí, se kterými se můžou v běžném životě setkat. Každé úterý od 27. února až do 24. dubna se bude konat hodinu a půl dlouhá přednáška ve společenském sále radnice Brna-střed. Přestože z názvu vyplývá, že je akce určena pro seniory, vstup není věkově nijak omezený. 

Na první přednášce senioři zaplnili celý sál

Brno – Senioři z Brna a okolí zaplnili v úterý dopoledne společenský sál radnice Brna-střed. Navštívili tam první lekci z Přednáškového cyklu pro seniory. Díky devíti přednáškám mají zájemci možnost dozvědět se nové informace z oblasti práva, života spotřebitele i užívání internetu. Přestože je akce cílená na seniory, vítána je široká veřejnost. Přednášky mohou být přínosné pro lidi různého věku, jelikož se zabývají mimo jiné i informační gramotností či kyberšikanou.

„Tento přednáškový cyklus jsme zahájili proto, že víme, že senioři nejsou moc informovaní ohledně některých otázek týkajících se běžného života. Chceme jim usnadnit orientaci v různých oblastech,“ uvedla iniciátorka projektu Olga Chladilová z Centra volného času Botanka. Podle pořadatelů měl loňský cyklus kladné ohlasy a lidé o něj měli zájem, proto se rozhodli uspořádat ho i letos. „Senioři chtěli kromě nových témat zopakovat také některá z loňského roku,“ zhodnotila Chladilová.

První z přednášek se týkala dědického práva. „Tématem se samozřejmě nezabýváme nijak do hloubky, ale snažíme se, aby posluchači získali určitý přehled,“ osvětlila přednášející Irena Spitzová. Kromě dědického práva se Spitzová ze spolku Spokojený senior – KLAS zaměří také na dluhy a exekuce. „S manželem už nějakou dobu přemýšlíme, jak naložit s naším majetkem. Snad se dozvím nějaký návod nebo užitečné informace,“ konstatovala účastnice Eliška Havlíčková. Do budoucna se zájemci mohou těšit na další přednáškový cyklus. „My jsme cyklus chtěli rozšířit ještě o sociální sféru. Zabývali bychom se možnostmi sociálních dávek a dalšími tématy ve spolupráci se sociálním oborem,“ prozradila Chladilová.

Aktivní seniorka Havlíčková navštěvuje nejrůznější akce. „Mě zaujme téměř každá přednáška, chodím i na univerzitu třetího věku,“ řekla Havlíčková o svém zájmu nabývat nové vědomosti. Různé veřejné přednášky i univerzita třetího věku působí na seniory pozitivně ve více ohledech. „Posluchači navštěvují naše přednášky proto, aby zůstali fit i ve starším věku, aby se dozvídali stále nové informace z různých oborů, ale také aby se setkávali se svými známými,“ uvedla Lenka Wellová z Univerzity třetího věku při Masarykově univerzitě.

Klíčová slova: senioři, přednášky, vzdělávání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.