28.02.2019 18:34


Brněnští radní schválili výstavbu nového sběrného střediska odpadu v Židenicích

Autor: Anežka Horová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Žideničáci budou mít novou možnost, jak se zbavit většího odpadu. Brněnští radní schválili výstavbu nového sběrného střediska odpadu (SSO). Nyní požádali o dotace z Operačního programu Životní prostředí, které částečně výstavbu zaplatí. Současně chtějí z dotací upravit i stávající středisko v Žabovřeskách v Sochorově ulici.

Brněnští radní schválili výstavbu dvou sběrných středisek odpadu. Foto: Anežka Horová

Brno – Nové sběrné středisko odpadu chtějí brněnští radní nechat vystavět v ulici Lazaretní. „Místo určené k vybudování SSO je dostatečně velké a umožní bezpečnou manipulaci s kontejnerem i průjezd a otáčení nákladních vozidel. Součástí výstavby bude i zpevněná manipulační plocha, příjezdová komunikace, oplocení, osvětlení, kamerový systém a sociální zařízení pro obsluhu,“ uvedla redaktorka tiskového oddělení brněnského magistrátu Radka Loukotová. Obyvatelé se ve středisku bezplatně zbaví velké elekroniky, nebezpečných odpadů, nebo stavební suti. „Já bydlím na opačné straně Židenic, kde využívám sběrné středisko odpadu Húskova. Další střediska mi nechybí a do nového chodit asi stejně nebudu, protože to mám poměrně daleko od bytu. Ale pro lidi z této části to asi bude užitečné,“ řekla obyvatelka Židenic Petra Nezvalová.

Sběrné středisko odpadu v městské části Brno-Židenice chybí od roku 2014, kdy radní zrušili bývalé SSO v ulici Nezamyslova. Lidé v roce 2013 do bývalého sběrného dvoru odevzdali 856 tun odpadu. „Sběrné středisko nesplňovalo základní hygienické požadavky kladené na vybavení pracovišť a na zařízení sběru odpadu. Chyběla pitná tekoucí voda na pracovišti, vybavení buňky podle hygienických předpisů a nebyla zpevněná plocha,“ informoval vedoucí oddělení odpadového hospodářství a hydrogeologie Josef Černý. „Uvedení střediska do souladu s předpisy by vyžadovalo investici zhruba dva miliony korun. Navíc bylo umístěno na soukromém pozemku,“ dodal Černý.

V Sochorově ulici v Žabovřeskách bude opraveno provizorní SSO, které v minulosti nahradilo středisko zrušené kvůli výstavbě bytů. Brněnští radní chtějí vystavět sběrný dvůr, který bude trvalý a bude vyhovovat technickým i hygienickým normám.

Klíčová slova: sběrné středisko odpadu, Židenice, Lazaretní, dotace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.