25.09.2019 19:28


Brněnští radní schválili plán pro zlepšení klimatu

Autor: Jakub Podešva | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

O čtyřicet procent chtějí brněnští radní snížit obsah oxidu uhličitého v ovzduší. Schválili to formou plánu SECAP (Akční plán pro udržitelnou energii a klima), jehož cílem je zlepšit energetiku a klima v Brně. Ten se kromě stavu oxidu uhličitého zabývá také využitím vody a energií.

Brněnští radní schválení klimatického plánu

Brno – Členové městské rady odsouhlasili finální verzi plánu SECAP, který vznikl za účelem zlepšit brněnské ovzduší. Dosáhnout toho chtějí především omezením vypouštění oxidu uhličitého, čemuž má zabránit například přechod na autobusy poháněné elektřinou, plynem či bioplynem.

Od roku 2000 klesla úroveň oxidu uhličitého v Brně o osm procent. Do roku 2030 brněnští zastupitelé plánují míru oxidu uhličitého v ovzduší snížit celkem o čtyřicet procent. Tvůrci plánu zohledňují i to, že vypouštění oxidu uhličitého bude růst. „Tímto se hlásíme ke stavu klimatické nouze,“ vysvětlil první náměstek primátorky Petr Hladík.   

Dalším krokem k šetření energií je zavedení fotovoltaických panelů či kotlů na štěpky. Mimo SECAP představitelé Brna spolupracují s brněnskými vodárnami a kanalizacemi na snížení spotřeby pitné vody. Průměrná spotřeba brněnského obyvatele na den je přes sto litrů pitné vody, celorepublikový průměr je o deset litrů méně. „Do konce roku chceme mít naistalováno šest tisíc chytrých vodoměrů, které dokáží odhalit havárie a zamezit tak úniku pitné vody,“ popsal Hladík.

Plán SECAP, který vypracovala společnost ENVIROS, procházel úpravami od letošního ledna. Aby vešel v platnost, musí jej nyní schválit brněnští zastupitelé.

Klíčová slova: Rada, Brno, klima

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.