03.03.2018 08:38


Brněnští radní schválili nová pravidla pro výběr žadatelů o sociální byty

Autor: Marek Hadrbolec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští radní na zasedání odsouhlasili nová kritéria pro výběr žadatelů o nejnovější druh obecních bytů – sociální byty bez potřeby komplexní sociální podpory. Tato kategorie vznikla vloni v říjnu a je určená pro nájemníky z řad žadatelů o obecní byt, jejichž životní situace není dobrá, ovšem nepotřebují trvalou podporu sociálních pracovníků.

Brno - Nejnovější kategorie bytů nabízených v Brně má nyní jasně daná pravidla pro výběr nájemníků. Schválili je brněnští radní na zasedání, které se konalo třináctého února. O sociální byt bez potřeby komplexní sociální podpory není možné zažádat přímo. První náměstek primátora Petr Hladík uvedl, že uchazeči o tyto byty budou vybíráni ze seznamu žadatelů o běžné obecní byty vždy ve chvíli, kdy se některý z bytů uvolní. Každý z nich musí splňovat několik podmínek. Nájem těchto bytů bude proměnlivý, v závislosti na míře inflace stanovené Českým statistickým úřadem. Dolní hranice je stanovena na 57 korun za metr čtvereční na měsíc.

Do kategorie sociálních bytů bez potřeby komplexní sociální podpory spadá dvacet osm obecních bytů. Osmnáct z nich je již zadáno, na zbylých deset město brzy vypíše výběrová řízení. Ta pak dostanou na starost jednotlivé městské části, které z žadatelů vyberou ty nejvhodnější, uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Podmínky, které musí každý žadatel splňovat, jsou následující. Uchazeči musí být zletilí, nesmí mít podepsanou nájemní smlouvu nebo vlastnit obytnou nemovitost. Jejich měsíční příjem také nemůže převyšovat polovinu průměrného měsíčního výdělku.

Výběrová řízení na byty budou probíhat podle přesně daných kritérií. Ta zohledňují počet členů domácnosti a i jejich současnou životní situaci. Na základě těchto skutečností jsou žadatelům připisovány bonusové body. „Například matka samoživitelka dostane více bodů než bezdětný pár. V případě shodného počtu bodů bude rozhodovat délka podání žádosti o byt,“ vysvětluje Hladík. K novému bydlení by se ráda dostala i Libuše Bichlerová, která je svobodnou matkou žijící se svými dvěma dětmi v brněnském azylovém domě. Skutečnost, že má dvě děti a vychovává je sama, by jí přinesla několik bonusových bodů. Možnost ucházet se o byt ale nedostane, přestože má žádost podanou. „Základní podmínkou je nedlužit nic městu, já ale stále splácím svůj dluh. Bude mi to trvat ještě několik měsíců,“ uvedla Bichlerová. Ta dluží městu za poplatky za popelnice a psa. Dodává, že i po splacení všech peněz by raději než do obecního bytu šla do podnájmu. Obecní bydlení považuje za poslední možnost.

„Město Brno mělo na konci předminulého roku celkem 28 690 obecních bytů,“ uvádí mluvčí Poňuchálek.  Nové sociální byty tak tvoří jen malý zlomek z celkových bytových dispozic města. Pro ilustraci dále vysvětluje, že městské části Brno-střed a Brno-sever za rok 2017 dohromady zaevidovaly 1 186 nových žádostí o byt. Ve stejném roce bylo městem v těchto městských částech pronajato 265 obecních bytů.

Klíčová slova: Brno, bydlení, podpora, sociální byt

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.