15.05.2017 20:01


Brněnští fanoušci technologií mají svátek. Začaly dny elektronové mikroskopie

Autor: Hana Husovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Celý tento týden mohou všichni zvídaví Brňané rozšiřovat své znalosti o mikroskopech, jejich výrobě a využití. Vědci a odborníci z brněnských institucí a firem si pro ně připravili program plný přednášek, výstav a exkurzí, při nichž návštěvníkům představí Brno jakožto mikroskopovou velmoc. Začaly Dny elektronové mikroskopie, které potrvají až do neděle.

Otmar Habrle pozoruje mikroskopem jeden ze vzorků. Návštěvníci si mohli prohlédnout například octomilku, textilní vlákna nebo veš.  Foto: Hana Husovská

Brno – V pondělí 15. května začaly v Brně Dny elektronové mikroskopie. Na celý týden si vědci a zástupci brněnských firem a institucí nachystali program plný informací, aby zájemce mohli seznámit s elektronovým mikroskopem –  jak funguje, ale také jak se vyrábí a využívá. Právě Brno je v tomto oboru nejvýznamnějším městem v Evropě.

Před sedmdesáti lety přijely do Československa první dva elektronové mikroskopy, na jejichž základě vyrobil v Brně tým profesora Aleše Bláhy v roce 1951 první československý mikroskop. Dnes Brno produkuje asi třicet procent světové produkce těchto přístrojů a nikde v Evropě není město s vyšší koncentrací firem a vědeckých ústavů, které by se jimi zabývaly. „Elektronová mikroskopie patří mezi pět prioritních oborů Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje. Jedná se o stěžejní specializaci a unikát, kterým se město profiluje v Česku i v zahraničí,“ uvedl náměstek primátora města Brna Jaroslav Kacer.

V pondělí se například v brněnském Urban centru návštěvníkům představil Ústav přístrojové techniky Akademie věd České republiky. „Akce jako je tahle jsou důležité, aby veřejnost věděla, co se v Brně dělá, jaký je tady průmysl a co pomáhá ekonomice. Navíc to přispívá i dobrému jménu české vědy," přiblížil Tomáš Radlička z Ústavu přístrojové techniky, který po celodenní prezentaci Ústavu pokračoval v programu přednáškou s názvem Úvod do elektronové mikroskopie. „Věda mě zajímá, proto jsem přišel. Pokud budu mít čas, zúčastním se i dalších akcí,“ řekl návštěvník Otmar Habrle.

„Elektronový mikroskop je pro nás jedno ze šesti témat, které v současné době řešíme, a představuje velkou část náplně naší práce,“ sdělil Radlička. Zaměstnanci Ústavu přístrojové techniky ho využívají pro výzkum například ve spolupráci s biology, chemiky či mediky. „Pracujeme ale také pro mikroskopické firmy na některých dílčích problémech, které potřebují vyřešit a je pro ně výhodnější, abychom to udělali my,“ dodal.

Kromě Ústavu přístrojové techniky se Brňanům představí právě také firmy, které se zabývají samotnou výrobou mikroskopů, nebo Středoevropský technologický institut CEITEC, kde tyto přístroje slouží k analýze nanostruktur či výzkumu v biologii. Více než devadesát procent mikroskopů vyrobených v Brně ale míří do zahraničí. „Osobně vnímám elektronovou mikroskopii nejen z pohledu jejího vědeckého významu a důležitosti pro Brno, ale také jako ukázku toho, v čem je naše město silné a co by se mělo dále maximálně rozvíjet a podporovat. Tím myslím spolupráci mezi vědeckými institucemi, vysokými školami a státním i soukromým sektorem vedoucí ke zvyšování konkurenceschopnosti i renomé našeho regionu,“ komentoval primátor města Brna Petr Vokřál.

Kromě přednášek a prezentací v Urban centru čeká návštěvníky až do neděle například promítání filmů na hvězdárně, exkurze přímo ve firmách a vědeckých institucích nebo komentovaná výstava v Technickém muzeu. V neděli si zábavní vědecký park VIDA! nachystal na celý den program pro rodiny s dětmi. Účast na všech akcích je zdarma nebo za symbolické vstupné. Více informací naleznete na webu www.dem.brno.cz.

Klíčová slova: Dny elektronové mikroskopie, mikroskopy, Urban centrum, Ústav přístrojové techniky, věda, technika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.