02.03.2019 15:48


Brněnští dobrovolníci pomáhají nevidomým nebo bojují za dobré pracovní podmínky

Autor: Karolína Novotná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Příležitosti k dobrovolničení v Brně představuje čtyřikrát ročně Dobrovolnické centrum 67. Pomáhá tak neziskovým organizacím najít potřebnou pracovní sílu. Zájemci pak mohou doprovázet nevidomé k lékaři, nebo je třeba učit vařit.

Audio

    Karolína Hušáková popisuje akci Kam v Brně za dobrovolnictvím
         
    Autor: Karolína Novotná

Dobrovolnice prodává v dobročinném obchodě Sue Ryder. Foto: Karolína Novotná

Brno – Brněnské neziskové organizace se ve středu představily v prostorech střediska volného času Lužánky na akci organizované Dobrovolnickým centrem 67. To se zaměřuje na jejich propojování s dobrovolníky. „Tuhle konkrétní akci pořádáme čtyřikrát ročně. Na každé se představí dvě až tři neziskovky z Brna. Dohromady spolupracujeme s až 55 organizacemi,“ vylíčila koordinátorka Karolína Hušáková.

Navštívili ji i lidé bez předchozích zkušeností. „Jsem tady poprvé, o akci jsem se dozvěděl přes Facebook. Nikdy dřív jsem se dobrovolnické činnosti nevěnoval, ale rád bych to zkusil. Nejvíc mě asi zajímá ochrana přírody,“ řekl návštěvník Josef Šesták.

Dobrovolnictví není jen o vykonání potřebné práce. „S každým hledáme to nejlepší pro obě strany, tak aby využil svůj potenciál a práce ho bavila,“ vysvětluje koordinátor dobrovolníků organizace NaZemi Ondřej Stejskal. „Může jít o odbornější činnost, jako je administrativa nebo propagace, jednorázovou manuální práci, nebo třeba prodej v našem fairtradeovém obchodě (tržní přístup, který usiluje o pomoc producentům v zemích třetího světa a udržitelnost, pozn. red.),“ vyjmenovává. Spolek se zaměřuje právě na vytváření slušných pracovních podmínek. V minulosti vedli například kampaň proti nevhodným podmínkám v továrnách společnosti H&M.

Organizace nejčastěji spolupracují s mladými lidmi. „Třeba s dobrovolníky z Masarykovy univerzity i jiných vysokých škol máme velmi dobré zkušenosti. Často k nám přijdou na praxi a pak u nás rovnou zůstanou,“ chválí si Stejskal.

Cennou výpomoc však představují i pracující. Většina našich aktivit se odehrává v dopoledních hodinách, člověk by tedy řekl, že to bude ideální pro studenty. Naši nejspolehlivější dobrovolníci jsou ale pracující lidé, často i matky s dětmi. Některé si třeba jednou za měsíc zařídí den volna v práci a s něčím nám pomůžou,” popisuje Marta Ordeltová z TyfloCentra, které se zaměřuje na pomoc nevidomým.

Klienty učí, jak mohou i přes své postižení žít plnohodnotný život. Pořádají například kurzy vaření, práce s počítačem nebo orientace na trhu výrobků. Když nevidíte, kupujete pořád ty samé potraviny, protože prostě nevíte, co je tam jiného. My s nimi zajdeme do obchodu a všechno ukážeme, aby ten klient vůbec získal představu, co by mohl chtít,” doplňuje.

Shánění dobrovolníků není snadné. „Liší se to projekt od projektu. Pro některé to jde bez větších problémů, na jiné hledáme lidi dlouho,” přiznává Stejskal.

Neziskových organizací bylo v Česku podle Českého statistického úřadu v roce 2016 registrováno přes 137 tisíc. Dobrovolnictví se věnovalo přes 26 tisíc lidí, tedy jeden na zhruba 400 Čechů.

Klíčová slova: Dobrovolnictví, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.