29.03.2018 10:07

Brněnští basketbalisté potrápili USK Praha, prohráli až po prodloužení

Autor: Filip Kříž | Kurz: Stisk | Kategorie: Sport

Derby mezi brněnským mmcité a pražským USK nabídlo strhující podívanou, kterou muselo rozhodnout až prodloužení. Domácí mmcité mělo v bouřící bohunické hale ještě minutu před koncem čtyřbodový náskok i možnost poslední střely, ale nakonec prohrálo 84:85. Devětadvaceti body se na tom podílel rozehrávač USK Devon Bookert, Ondřej Sehnal přidal k 15 bodům 12 asistencí. Brňanům nepomohl ani výkon Mladena Primorace, jemuž chyběla jedna asistence k triple doublu.

Dunk Canyona Barryho byl jedním z nejlepších momentů zápasu.

Brno – Do bohunické Haly míčových sportů ve středu zavítali basketbalisté pražského USK, kteří vyzvali na souboj domácí mmcité. Přijížděli v pozici favorita, jenž bojuje o poslední dvě místa, které zajišťují postup do play-off. Tři kola před koncem nadstavbové části věděli, že v případě výhry se udrží na druhém místě skupiny A2 o bod před Kolínem, naopak brněnští basketbalisté už šanci na postup neměli.

Ještě před utkáním se objevil problém s informační tabulí, kvůli čemuž se začínalo se skoro půlhodinovým zpožděním. Jako by její nefunkčnost předznamenala, jak bude úvod utkání vypadat. Brňané od začátku tahali za kratší konec a povedená akce alley oop v podání nahrávajícího Mladena Primorace a zakončujícího Kentwana Smithe byla dlouho tím jediným, co u nich stálo za potlesk. USK i díky třem trojkám vyhrálo první čtvrtinu o deset bodů 24:14.

I ve druhé čtvrtině trápila basketbalisty mmcité špatná obrana a nízká produktivita. První bod si připsali až po třech minutách, kdy Tomanec proměnil jednu ze dvou šestek, naopak hosté šli díky dvěma dalším trojkám do 17bodového trháku a vedli už 32:15. Do konce poločasu se přelívala hra ze strany na stranu, oba týmy hrály chvílemi pohledný basketbal, jindy se trápily v koncovce. Po dvaceti minutách na tabuli svítil stav 29:40 z pohledu domácího mmcité.

Ve druhém poločase se na palubovce začaly dít velké věci. Brněnští basketbalisté zejména zásluhou devíti bodů Smithe v řadě stáhli rozdíl až na čtyři body. To domácím vlilo krev do žil a po dvou trojkách Djordjeho Leliče a obtížných zakončeních Canyona Berryho z pod koše dokázali srovnat stav na 52:52. I po třetí čtvrtině nakonec vedli basketbalisté USK, a to 57:54. Domácí fanoušci ovšem byli ve varu – ve třetí desetiminutovce nastříleli hráči mmcité takřka stejně bodů jako za dvě předchozí dohromady.

Kentwan Smith pomáhal Brňanům v důležitých momentech.

Čtvrtou čtvrtinu zahájily částečně obměněné sestavy, i proto tempo zápasu lehce opadlo. Hráči z lavičky se snažili zaujmout své trenéry, diváci však viděli spíše fauly a ztráty než efektní zakončení. I proto se brzy vrátily základní pětky obou týmů. Konec zápasu věstil veliké drama, vedení se přelévalo mezi oběma týmy, byly k vidění hezké nahrávky i tvrdé dunky. Půl minuty před koncem na sebe opět upozornil Kentwan Smith, když střelou za tři body vyrovnával na 71:71. A když poté minul svůj pokus Ondřej Sehnal z USK, rozhodnout o výhře mmcité mohl Barry. Trojku však minul a následovalo prodloužení.

V něm většinu času tahali hosté z Prahy za kratší konec. Většina brněnských útoků byla vedena přes pivota Primorace, který zády ke koši nacházel spoluhráče v dobrých pozicích i sám zakončoval. USK držel ve hře Bookert, i díky jeho dvěma trojkám se náskok mmcité ztenčil z pěti na jediný bod.

V nejdůležitějších momentech ale brněnští basketbalisté selhali. Primorac nejprve minul obě šestky, při následném útoku hostí zůstal pod košem trestuhodně volný Jan Křivánek, který se nemýlil. USK vedlo 85:84 a se dvěma sekundami do konce prodloužení si domácí při timeoutu připravili poslední zakončení. Primorac vyhazoval přímo na alley oop Smithovi, ten byl ale ubráněn a zakončení minul.

Hráči USK před akcí, která celý zápas rozhodla.

Díky vítězství 85:84 si basketbalisté USK Praha udrželi poslední postupové místo do play-off s reálnou nadějí na místo sedmé, čímž by se vyhnuli nepřemožitelnému Nymburku. „Porveme se o něj,“ přislíbil hostující Jan Štěrba. Největší měrou se na úspěchu Pražanů podíleli Devon Bookert s 29 body, na což mu stačilo pouhých 11 pokusů a tři šestky, a Ondřej Sehnal, jenž si zapsal double double za 15 bodů a 12 nahrávek. „Vyhráli jsme důležitý  zápas, i když v závěru jsme měli štěstí,“ pochvaloval si trenér hostí Chris Chougaz.

Pro brněnské jde o trpké zakončení domácí sezony. „Opět jsme si nechali utéct začátek, podruhé v řadě jsme měli vítězství ve svých rukách,“ řekl trenér domácích Dejan Jakara. Na výhru nestačily ani výkony Primorace, kterému se 17 body, 10 doskoky a 9 asistencemi jen těsně utekl triple double nebo Kentwana Smithe, který byl u několika klíčových momentů a nastřílel 20 bodů.

V posledních dvou zápasech narazí basketbalisté mmcité na ústeckou Slunetu a kolínský Geosan. Oba zápasy se odehrají na palubovkách soupeře, Brňané ve skupině A2 s jistotou skončí na předposledním 5. místě, před beznadějně posledními jindřichohradeckými Lions, a budou hrát o udržení. „Budeme bojovat až do konce, musíme se na play-out připravit,“ dodal Jakara. Kdo v boji o setrvání v nejvyšší soutěži doplní jindřichohradecké a brněnské basketbalisty bude jasné 4. dubna, samotné play-out začne 9. dubna.

Klíčová slova: mmcité, mmcité Brno, USK Praha, basketbal